Zisk společnosti ČEZ klesl o téměř 40 procent

- Aktuality autor: Jan Pastor

Energetická společnost ČEZ hospodařila ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 6,72 miliardy Kč, což je meziroční pokles zhruba o 40 procent. Za celé pololetí se čistý zisk firmy meziročně snížil na 23,9 miliardy korun z 28,7 miliardy za stejné období loňského roku.

Podnik měl pololetní výsledky hospodaření zveřejnit až v úterý ráno. Avšak po dnešním překvapivém zveřejnění části čísel se firma rozhodla zveřejnit výsledky už dnes. Pokles zisku je výraznější, než čekali analytici.

"Energetická společnost ČEZ oficiálně na žádném místě neprezentovala pololetní výsledky hospodaření. Vzhledem k tomu, že agentura Reuters neautorizovaně dnes odpoledne zveřejnila část našich výsledků, zveřejňuje ČEZ tuto část informace na svém webu a ostatních běžných informačních kanálech, aby trh měl k dispozici jednotné oficiální informace. ČEZ dále prověřuje, jak daná situace vznikla," uvedla dnes firma v reakci na předčasně zveřejněné informace.

Analytici s poklesem zisku počítali

Není to přitom poprvé, co má ČEZ problém s předčasně zveřejněnými výsledky. Letos v únoru společnost, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, omylem poslala čísla o hospodaření za loňský rok o několik dní dříve.

Analytici s poklesem zisku počítali, v průměru ale podle předpovídali, že čtvrtletní zisk se sníží pouze na 8,53 miliardy Kč. Za nižším ziskem je podle nich převážně nižší cena prodané elektřiny a nepříznivý vývoj koruny vůči euru.

Negativní překvapení

"Ziskovost na provozní úrovni mohly pravděpodobně negativně ovlivnit vyšší provozní náklady (například ceny paliv, energií či souvisejících služeb). Čistý zisk potom mohly dále snížit větší než odhadované ztráty z přecenění opcí na akcie společnosti MOL nebo vyšší efektivní zdanění," uvedl ještě na základě neoficiálních informací analytik společnosti Patria Finance Tomáš Sýkora. Výsledky označil za "negativní překvapení".

Zisk před zdaněním a ostatními náklady a výnosy se firmě od dubna do konce června snížil na 11,14 miliardy korun ze 14,04 miliardy Kč za stejné období loňského roku. Za celou první polovinu letošního roku klesl stejný ukazatel o 11 procent na 31,67 miliardy.

Letošní rok očekává pokles čistého zisku o 15 procent

Tržby ČEZ se ve druhém čtvrtletí zvýšily meziročně o 4,4 procenta na 46,75 miliardy korun. Od ledna do konce června činily výnosy skupiny 103,55 miliardy korun, v prvním pololetí 2010 společnost utržila 98,68 miliardy.


Za celý letošní rok ČEZ očekává pokles čistého zisku zhruba o 15 procent na 40,1 miliardy korun. ČEZ je největší česká energetická firma, jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Tagy: pokles zisk ČEZ

Zdroje: ČTK