Zemřel Kmotr extáze. Bylo mu 88 let

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Chemik Alexander Shulgin, tzv. Kmotr extáze, zemřel v Kalifornii ve věku 88 let. Shulgin byl známý svými experimenty s drogou na sobě i ostatních, jeho smrt oznámila pomocí Facebooku jeho žena a partnerka ve výzkumu Anna.

Alexander Schulgin vystudoval organickou chemii na Harvardově univerzitě a po zapojení do druhé světové války v řadách námořní pěchoty dostudoval na Kalifornské univerzitě doktorát z biochemie. Pracovat začal v chemičce Dow, kde vyrobil první biologicky rozložitelný pesticid.

Pak začal podle BBC experimentovat s psychotropními látkami a na sobě a přátelích vyzkoušel mnoho směsí. V roce 1965 z Dow odešel, vyučoval chemii a dále se věnoval výzkumu. Asi za deset let se seznámil s látkou MDMA, kterou v roce 1912 vyvinul farmaceutický koncern Merck, ale neexperimentoval s ní na lidech.

K tomu se rozhodl až Shulgin a začal opět sám na sobě. Upravil poněkud složení a nabídl látku, která je základem drogy extáze, psychologovi z Oaklandu Leo Zeffovi. U něj se Shulgin seznámil s terapeutkou a svou pozdější ženou Annou. Zeff začal svým klientům podávat malé dávky při pohovorech a nabídl látku také četným kolegům.

Pro své povzbuzující účinky, které umožňují lidem vydržet bez únavy hodiny tančit, se extázi říká taneční droga. V USA je od roku 1985 zakázaná. Americká konzultační organizace Frank upozorňuje na to, že extáze je málokdy čistá. "Bez ohledu na vzhled a název si nikdy nemůžete být jisti, co v pilulce nebo prášku opravdu je, a předvídat, jak na to budete reagovat," uvádí k extázi.

Tagy: smrt Kalifornie extáze

Zdroje: ČTK