Amerika vyzývá členské země NATO, aby daly víc peněz do armády

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Navýšení obranných rozpočtů, to je jediná šance jak zabránit válce. Alespoň nám to tvrdí americký ministr obrany Chuck Hagel. Ten vyzval všechny spojence Severoatlantické aliance, aby na armádě nešetřili. Tvrdí, že omezování peněz, které tečou do armády je stejně nebezpečné, jako může být nepřítel země.

JAS-39 Gripen

JAS-39 Gripen,zdroj: blogspot.com

Šéf Pentagonu vyzval země na bruselském jednání ministrů obrany členských zemí NATO, jehož se za Českou republiku zúčastnil ministr Martin Stropnický.

Hagel rovněž spojence vyzval, aby prověřili výcvik, vybavenost a strukturu svých armád tak, aby odpovídaly novým bezpečnostním výzvám. "Musíme znovu potvrdit bezpečnostní záruky, které jsou samotnou podstatou této aliance. A musíme se k těmto zárukám rychle přihlásit tím, že prokážeme vůli investovat do revitalizovaného NATO," prohlásil Hagel.

Šéf Pentagonu vyzval alianci, aby se jasně postavila možným "strašlivým důsledkům současného trendu snižování investic do obrany". Tyto důsledky podle něj "z dlouhodobé perspektivy pro alianci představují stejně velkou hrozbu jako jakýkoli potenciální nepřítel". "Spojenci musí prokázat vůdčí schopnosti a odhodlání a zvrátit tyto trendy," prohlásil Hagel.

Hodnocení stavu vojenských kapacit NATO, jak je jednotliví ministři představili na dnešní schůzce, znamenalo podle Hagela značné vystřízlivění.

Osmadvacet členských států aliance nyní zkoumá možnosti, jak posílit obranu východních členů a jak reagovat na postupy, které zvolilo Rusko při anexi Krymu.

Před začátkem dnešní schůzky Washington ohlásil plán dočasně posílit svou vojenskou přítomnost v Evropě. Vyčlenit na to hodlá miliardu dolarů.

Tagy: armáda rozpočet NATO

Zdroje: ČTK