Stříleli rakety na sídlo separatistů, tvrdí OBSE o ukrajiské armádě. Ta to popírá

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Osm mrtvých vinou neexistující střely? Právě tolik lidí zemřelo v sídle proruských radikálů, které v pondělí zasáhla raketa vystřelená z letadla. Ovšem ukrajinská armáda tvrdí, že se v době výbuchu žádná stíhačka v místě nepohybovala. Dále uvedla, že výbuch byl naopak vinou radikálů, kteří právě minuly letadlo a zasáhly budovu, kterou již měli v držení.

Exploze (ilustrační foto)

Exploze (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Příčinou pondělní exploze v sídle proruských radikálů v Luhansku byl zásah neřízenou raketou odpálenou z letadla. V situační zprávě to dnes uvedla pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Výbuch v budově luhanského gubernátora, kterou okupují separatisté, si podle dnešních upřesněných údajů vyžádal osm mrtvých.

"Rakety dopadly do okupované budovy oblastní správy. Podle neúplných údajů pozorovatelské mise byly výbuchy výsledkem dopadu neřízených raket odpálených z letadla. Počet obětí je neznámý," uvedla ve svém hlášení mise OBSE. Její zpráva potvrzuje informace povstalců, podle nichž dům zasáhla raketa z nízkoletícího letounu ukrajinské armády.

Ukrajinské velení ale takovou verzi události odmítá. V kritické době podle armády v Luhansku žádné letouny raketami na povstalecké pozice neútočily. První náměstek ukrajinského generálního prokurátora Mykola Holomša dnes uvedl, že podle předběžných výsledků vyšetřování zasáhla budovu protiletadlová střela, kterou odpálili separatisté. Původně prý měla zasáhnout ukrajinský letoun, cíl ale minula.

Při incidentu podle povstalců mimo jiné zahynula Natalja Archipovová, kterou povstalci dosadili do funkce ministryně zdravotnictví své Luhanské lidové republiky. Zraněno bylo jedenáct lidí.

Tagy: výbuch Ukrajina raketa

Zdroje: ČTK