Zeman opět rýpal do Peroutky. Hitlera prý chválil víckrát

- Aktuality autor: roj

Prezident Miloš Zeman se opět pustil do spisovatele a publicisty Ferdinanda Peroutky. Jeho tým údajně objevil další texty, ve kterých píše o Adolfu Hitlerovi, mimo jiné text z dubna 1939, ve kterém ho prý vychvaloval jako velkého vůdce německého národa. Jako novináře si však Peroutky váží.

Ferdinand Peroutka podle Zemana chválil Hitlera víckrát

Ferdinand Peroutka podle Zemana chválil Hitlera víckrát,zdroj: Profimedia.cz

Hon na Peroutkovy články způsobilo Zemanovo tvrzení, že Peroutka v časopise Přítomnost publikoval článek s titulkem Hitler je gentleman. Je přesvědčený, že článek viděl na vlastní oči.

Protože to ale odborníci zpochybnili, pustilo se tiskové oddělení Hradu do hledání důkazu. A podle Zemana nalezl tým zajímavé věci. V článku z dubna 1939, tedy měsíc po vyhlášení protektorátu, například oslavoval Hitlera.

"Píše o tom, že Adolf Hitler, velký vůdce německého národa, největší z Němců vstoupí do Valhally (mytologická síň padlých) německých dějin," řekl prezident na besedě s občany v Trutnově. Uvedl, že chápe, že v té době nemohl Peroutka psát proti nacistickému diktátorovi, ale měl prý raději mlčet.

A podle něj to není všechno. "Těch uklouznutí bylo zřejmě několik," prohlásil. Některé ukázky citoval už v úterý jeho mluvčí Jiří Ovčáček – vybral pasáže z článků, ve kterých měl spisovatel psát o oslavě Hitlerových narozenin nebo o ústavě, kterou Hitler nadiktoval tehdejšímu prezidentu Emilu Háchovi.

Tagy: Česko druhá světová válka český spisovatel Peroutka

Zdroje: ČTK