Zeman: ať je premiérem Babiš

- Aktuality autor: var

Podle prezidenta Miloše Zemana se premiérovi Bohuslavu Sobotkovi daří plnit základní úkoly předsedy vlády. Vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše by si prezident nicméně dokázal představit jako premiéra, zatím k němu prý nemá dramatické výhrady.

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman,zdroj: Profimedia.cz

Základním úkolem premiéra je podle prezidenta udržet vládní tým pohromadě. "Já si myslím, že tohle se Bohuslavu Sobotkovi v zásadě daří," konstatoval Zeman v nedělním rozhovoru pro televizi Nova. K mediálním přestřelkám mezi Sobotkou a Babišem pouze poznamenal, že nezná koalici doma ani v zahraničí, kde by tyto přestřelky nebyly. 

Na postu premiéra by si prezident uměl představit šéfa hnutí ANO. Za tři čtvrtě roku ve funkci prý Zeman k jeho práci zatím nemá dramatické výhrady, s Babišovým hodnocením chce ale ještě počkat na to, zda bude pokračovat stávající oživení české ekonomiky.

Za doposud nejtěžší chvíle v úřadě označil období po pádu vlády premiéra Petra Nečase, a rozhodnutí nerespektovat zvyklost vyžadovat lustrační osvědčení po Babišovi, čímž by mohl vyhodit formující se Sobotkovu vládu "do povětří". "V obou případech jsem se rozhodl správně," pochválil se Zeman. 

Tagy: Sobotkova vláda koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL český prezident česká politika

Zdroje: ČTK