Krize v Hongkongu je po víkendu horší

- Aktuality autor: var

Do slepé uličky se podle analytiků dostává krize v Hongkongu, kde prodemokratické protesty vstoupily už do čtvrtého týdne. Vláda této oblasti pod čínskou správou má jen omezené možnosti, jak ukončit krizi, a demonstranti jsou čím dál tím ochotnější pustit se do násilných střetů s policií.

Policie v Hongkongu používá proti demonstrantům slzný plyn

Policie v Hongkongu používá proti demonstrantům slzný plyn,zdroj: Profimedia.cz

Při násilnostech, které propukaly během víkendových nocí v hustě zalidněné čtvrti Mong Kok, byly zraněny desítky lidí včetně 22 policistů. V neděli policie za útoky zatkla čtyři osoby. V pondělí je v této oblasti Hongkongu klid, ale v ulicích zůstává mnoho protestujících. 

Naděje na uklidnění nejhorší politické krize, jaká v Hongkongu propukla od roku 1997, kdy Británie předala správu Hongkongu Číně, se upínají k úterním rozhovorům mezi hongkongskou vládou a studentskými vůdci protestů. Tyto rozhovory bude živě vysílat hongkongská policie. 

Jen málokdo ale čeká, že jednání povede k nějakému konkrétnímu výsledku, protože obě strany stojí v nesmiřitelné opozici kvůli otázce, jak bude Hongkong v roce 2017 volit svého příštího vůdce. 

Tagy: policie Čína násilnosti Hong Kong revoluce Asie protesty v Hongkongu deštníková revoluce

Zdroje: ČTK