Záplavy v Thajsku zabily 317 lidí

- Aktuality autor: Danica Klein

Nepolevující povodně, které si od srpna vyžádaly už 317 mrtvých a postihly na devět milionů lidí, stále sužují Thajsko. Stoupající voda nadále ohrožuje hlavní město Bangkok, na jehož ochranu už bylo rozmístěno více než milion pytlů s pískem. Navzdory veškerému úsilí už voda zaplavila nejstarší průmyslový park v zemi a ohrožuje další.

Stovky vojáků a dobrovolníků se snažily zachránit průmyslový komplex Navanakón, jehož protipovodňová ochrana poprvé povolila o víkendu. V úterý ale museli záchranáři snahy vzdát a zavelet k evakuaci všech dělníků. Do večera byl pod vodou dosahující výšky jednoho metru celý park, kde jsou stovky továren zaměstnávajících desítky tisíc lidí.

Voda ohrožuje i kampus univerzity

Průmyslový park Navanakón vznikl v roce 1971 a sídlí v něm pobočky firem, jako jsou japonští výrobci hodinek Casio a Seiko, švýcarský potravinářský koncern Nestlé či japonská elektronická společnost Toshiba.

Šlo už o pátý velký průmyslový komplex zasažený povodněmi, což znamená, že se přinejmenším dočasně ocitlo bez práce více než 200.000 pracovníků. Mnohé ze zaplavených továren vyrábějí speciální součástky, jako jsou díly do automobilů nebo počítačových harddisků, což má dominový dopad na výrobce v dalších částech Thajska, které samotné záplavy nezasáhly, ale chybí jim klíčové komponenty pro výrobu.

Dnes se záchranáři pokoušejí před vodou ochránit sousední průmyslový komplex Bangkradí, který leží stejně jako Navanakón v provincii Patchumtchání severně od Bangkoku.

Voda ohrožuje i kampus univerzity na předměstí Bangkoku, který posloužil jako útočiště lidem ze zaplavených oblastí; nyní panují obavy, že je bude třeba evakuovat na bezpečnější místo. Dalším kritickým místem je čtvrť Sajmaj na severním okraji Bangkoku, kde se dobrovolníci připojili k vojákům v zoufalé snaze vybudovat a posílit hráze z více než 1,2 milionu pytlů s pískem podél šest kilometrů dlouhého nejohroženějšího pásu.

Nákladná rekonstrukce

Monzunové deště od léta zatopily dvě třetiny země a některé oblasti zůstávají nadále pod více než dvěma metry vody, která podle odborníků neustoupí ještě několik týdnů. Přímo postiženo je téměř devět milionů lidí ve 27 ze 77 thajských provincií.

Krom škod, které voda napáchala na majetku lidí, továrnách či obchodech byly zaplaveny také statisíce hektarů zemědělské půdy. Ekonomičtí analytici oznámili, že škody způsobené povodněmi by mohly dosáhnout 1,7 procenta HDP. Premiérka Jinglak Šinavatrová v pondělí uvedla, že náklady na rekonstrukci se mohou vyšplhat až na 3,3 miliardy dolarů.

Pokud by byl zatopen devítimilionový Bangkok, který se na thajském HDP podílí 41 procenty, škody by se pravděpodobně zdvojnásobily.

Tagy: oběti Thajsko záplavy Bangkok

Zdroje: ČTK