Velký průšvih! Voda podraží až o třetinu, Brusel zamítl 10 miliard na čističky

- Aktuality autor: Danica Klein

Evropská komise Česku definitivně odmítla proplatit zhruba deset miliard korun na lepší kvalitu odpadních vod. Nelíbí se jí, že má proplácet peníze projektům, na nichž bude následně vydělávat soukromá firma. Podle serveru iDnes.cz to komise minulý týden potvrdila zástupcům ministerstva životního prostředí přímo v Bruselu. Voda tak může v některých regionech podražit až o třetinu.

Praha 19. října (ČTK) - Evropská komise Česku definitivně odmítla proplatit zhruba deset. "Je to velký průšvih, který se hodně odrazí v cenách vody," komentoval zprávu z Bruselu poslanec a šéf Severočeské vodárenské společnosti Petr Skokan (VV). Podle předsedy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Františka Baráka bude dopad obrovský. "Oficiálně o tom ještě nevíme. Nicméně jsem to už také slyšel. V některých případech to může vést ke zdražení vody až o třetinu," upozornil.

Naprosto zásadní stavba

Vodu přitom příští rok už citelně podraží vyšší daň z přidané hodnoty, která vzroste z deseti na 14 procent. Cenový skok kvůli čističkám se pak týká 29 projektů na kanalizaci, zdražení se bude lišit podle regionů, píše server. Třeba na severu Čech odhaduje Skokan toto zdražení na 7,5 procenta. Firma totiž "rozpustí" náklady mezi více zákazníků než menší vodárna, pro kterou je jedna čistička naprosto zásadní stavbou.

Lepší a účinnější čističky nařídila Česku Evropská unie. Slíbila také na tyto nákladné stavby peníze, které však nakonec nedorazí. Jde o projekty, které měly dostat příspěvek z Operačního programu životní prostředí, řídící výbor na ně už i peníze schválil, a některé jsou dokonce už hotové.

Evropské komisi se nelíbí, že má proplácet peníze projektům, na nichž bude následně vydělávat soukromá firma. Většina vodovodní sítě v Česku je sice stále ve vlastnictví měst a obcí či jimi ovládaných firem, města ale pronajímají síť soukromým vodárnám, které pak do majetku nemusí příliš investovat. Komisi vadí, že na provozovatele této sítě většinou nebyla vypsána regulérní soutěž.

Česko o deset miliard zřejmě nepřijde, musí je však použít v jiných projektech na zlepšení životního prostředí. "Všechny alternativy jsou teď v jednání s Evropskou komisí a v koordinaci se Svazem měst a obcí," uvedl ministr ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Tagy: voda Brusel

Zdroje: ČTK