Vnitro spočítalo hlasy špatně, tvrdí soud

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Jana Bobošíková má radost z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který ji svým dnešním rozhodnutím vrátil do boje o prezidentské křeslo. Kandidátka a šéfka strany Suverenita to dnes řekla. Vladimír Dlouhý, jehož vyřazení z prezidentské volby soud potvrdil, názor NSS respektuje a nyní promýšlí další kroky.

Tomio Okamura a Jana Bobošíková

Tomio Okamura a Jana Bobošíková,zdroj: Mediafax

Podle senátora Tomia Okamury rozhodl NSS politicky ve snaze zablokovat ty kandidáty, u nichž to bude možné zdůvodnit. Svůj další postup, včetně možné stížnosti k Ústavnímu soudu, chce Okamura - stejně jako Dlouhý - oznámit v pondělí poté, co jeho tým prostuduje zdůvodnění soudu. 

Okamura, Bobošíková a Dlouhý měli podpisů původně dost, ale ministerstvo vnitra je po odpočtu neplatných hlasů vyřadilo z volby. Všichni tři pak u NSS zpochybnili zejména výpočet podílu neplatných podpisů. Ministerstvo totiž sčítalo chybovost v obou kontrolních vzorcích, ačkoliv ji podle některých odborníků a nyní i podle NSS mělo zprůměrovat. 

Ministerstvo stále odmítá pochybení

Ministerstvo vnitra rozsudek respektuje, ale stále odmítá, že by jeho způsob výpočtu neplatných podpisů v boji o Hrad byl zásadně chybný. Podle NSS však vnitro skutečně postupovalo nesprávně a Bobošíková potřebný počet podpisů získala. 

Kandidátka se zatím omezila jen na stručné vyjádření, že má z rozhodnutí radost. Postupem ministerstva vnitra se prý ale cítí poškozena. Jinak odkázala na plánovanou odpolední tiskovou konferenci. 

Okamura před novináři poznamenal, že jej rozhodnutí soudu překvapilo. Počítal prý s tím, že ve snaze neblokovat volby NSS vrátí do hry alespoň ty kandidáty, kteří prokazatelně nasbírali požadovaných 50.000 podpisů. 

Okamura obvinil média, Soukupa i Transparency International

"NSS rozhodl politicky, ale podle naprosto jiného politického zadání. Tedy zablokovat alespoň ty kandidáty, u nichž to alespoň nějak půjde zdůvodnit," řekl senátor před novináři. Přímou volbu prezidenta podle něj neohrozil on, ale protiústavní kroky vnitra, které prý udělalo maximum, aby vyřadilo nepohodlné kandidáty. "Jsem den ode dne více přesvědčený, že ministerstvo vnitra nedělalo chyby, ale plnilo zadané úkoly, tedy vyřadit vybrané kandidáty," uvedl. Důkazy prý už předal policii spolu s trestním oznámení pro podvod a maření voleb. 

Okamura také poukázal na část médií, která podle něj "lžou, nebo překrucují fakta tak, aby maximálně škodila", na zprávu Transparency International ČR (TIC), která prý lhala o financování jeho kampaně. Je prý podle něj potřeba se podívat, komu nejvíc nahrálo vyškrtnutí trojice kandidátů, kdo má "podplacená média prostřednictvím inzerce" a koho TIC označila za nejčistšího. Okamura tak, aniž by jej jmenoval, fakticky ukázal na jednoho z favoritů volby, expremiéra Jana Fischera

Dlouhý rozhodnutí soudu respektuje

Dlouhý poslal prohlášení, ve kterém uvedl, že rozhodnutí NSS respektuje a další kroky oznámí v pondělí poté, co důkladně prostuduje zdůvodnění názoru soudu. 

"Pokud můj právní tým neshledá v odůvodnění Nejvyššího správního soudu zásadní pochybení, budu postupovat v souladu se svými dřívějšími prohlášeními a nebudu hledat zastání u Ústavního soudu," vysvětlil Dlouhý. Jeho hlavním cílem prý je, aby první přímá prezidentská volba byla důstojná a konala se ve stanoveném termínu. 

Dlouhý je nicméně stále přesvědčen, že potřebný počet podpisů občanů, kteří jej podporovali, získal. "Ve sbírání podpisů jsem postupoval otevřeně a čestně," zdůraznil vyřazený kandidát. 

Okamura měl nejvíce neplatných podpisů

Nejvíce podpisů při ministerské kontrole správnosti údajů na peticích ztratil Okamura. Přišel o 26.000 podpisů z téměř 62.000 odevzdaných, zůstalo mu jich 35.751. Podobně Dlouhému bylo započteno jen 38.687 z více než 59.000 odevzdaných, 20.500 podpisů se mu odečetlo. Nejlépe z této trojice dopadla Bobošíková. Ministerstvo jí podle svého postupu škrtlo 11.000 podpisů, 45.429 jí nechalo. Při použití postupu, jaký pokládá za správný NSS, ale Bobošíkové zůstalo přes 50.000 podpisů, Okamura i Dlouhý zůstali i tak pod touto hranicí. 

Rozhodnutí NSS uvítal i Fischer. Uvedl, že o prezidentovi má rozhodnout hlasování občanů, ne administrativní nebo matematické kličky. "Od samého počátku jsem vnímal postup ministerstva vnitra jako chybný, nejen jako statistik, ale i z hlediska prostého selského rozumu," uvedl.

Tagy: soud Ministerstvo vnitra prezidentské volby prezidentská kandidatura

Zdroje: ČTK