Vláda schválila miliony pro obce v Brdech

- Aktuality autor: red

Vláda v pondělí schválila neúčelovou dotaci 22 milionů korun pro obce v Brdech. Podle premiéra Jana Fischera jde o kompenzaci výdajů na projekty, které už obce v dobré víře zahájily.

Ministr financí Eduard Janota jej doplnil, že nynější vláda tímto krokem splnila slib, který brdským obcím dala předcházející vláda Mirka Topolánka. V Brdech měl vzniknout radar jako součást dnes již opuštěného projektu protiraketové obrany Spojených států. 

Janota vysvětlil, že oněch 22 milionů korun představuje patnáctiprocentní spoluúčast státu na už zahájených projektech, ke kterým byly obce schopny vypracovat projekty vyhovující parametrům ke kofinancování. "Tím ta akce pro nás v tomto smyslu končí," poznamenal ministr financí. 

Další případné projekty za stamiliony korun se podle něj zřejmě nakonec neuskuteční. 

Na obnovu infrastruktury měly brdské obce podle předloňského rozhodnutí vlády získat 1,25 miliardy Kč. Tři čtvrtě miliardy si měly zajistit samy z evropských, národních a krajských fondů.

Do pěti z dvaceti "radarových" obcí, tedy Strašic, Rožmitálu, Mirošova, Trokavce a Spáleného Poříčí, přišel zatím jen desetimilionový zlomek. Peníze vláda slíbila, i když Američané základnu v Brdech nepostaví. USA v září oznámily, že radar v Česku nebude.

Vláda podporuje návrh levice na zdanění náhrad politiků

Vláda Jana Fischera podporuje poslanecký návrh na zdanění náhrad ústavních činitelů. Novela, kterou předložili poslanci ČSSD a KSČM, reaguje na nesoulad současného zákona o platu ústavních činitelů se zákonem o daních z příjmu. Parlament v rámci úprav tohoto zákona schválil zdanění některých náhrad od příštího roku, v zákoně o platu ale nechal pasáž, podle níž náhrady dani nepodléhají. 

Prosté zrušení této pasáže podle kritiků komplikace se zdaněním náhrad nevyřeší, autoři návrhu však trvali na svém. Návrh se ale do konce roku jen těžko podaří v parlamentu schválit, v programu prosincových schůzí sněmovny a Senátu není. Náhrady tak podle kritiků zůstanou nezdaněné. 

Rozdílnou úpravu v již přijatých zákonech způsobila sněmovna, když v rámci úsporných opatření ke snížení schodku státního rozpočtu v příštím roce v zákoně o daních z příjmů prosadila zdanění peněžních náhrad na cestování do ciziny, leteckou dopravu, ubytování, stravování a služby asistentů i na odborné a administrativní práce. V novele o platech však ponechala pasáž, podle níž náhrady dani z příjmů nepodléhají. Už tehdy poslanec KSČM Petr Braný navrhoval zrušení této pasáže, sněmovna mu ale nevyhověla. 

Ani Senát při následném projednávání novel kvůli provázanosti a charakteru náhrad nepodpořil zrušení.

Tagy: Vláda obce brdy

Zdroje: ČTK