Medveděv a Obama se v Praze nesejdou, potvrdil Fischer

- Aktuality autor: red

Český premiér Jan Fischer uvedl, že schůzka ruského prezidenta Dmitrije Medveděva s jeho americkým kolegou Barackem Obamou se v Praze rozhodně koncem tohoto týdne neuskuteční.

Zdůraznil, že českou stranu o organizaci podobného setkání, kde by oba státníci měli podepsat novou smlouvu o zbraních, nikdo oficiálně ani nepožádal. O podobném setkání v jiném termínu nechtěl předseda české vlády spekulovat. 

Informace o podobné schůzce podle Jana Fischera v minulých dnech "vzlínaly z diplomatických zdrojů" i z médií. Oficiálně však podle něj českou vládu ani jinou ústavní instituci, tedy zřejmě prezidenta republiky, o rychlou organizaci setkání na takto vysoké úrovni nikdo nepožádal. 

V sobotu vypršela platnost rusko-americké smlouvy o omezení jaderných zbraní START 1 z roku 1991. Oběma zemím se nepodařilo včas dojednat nový dokument, ale prý se tak stane v nejbližších dnech.

Obama a Medveděv v pátek společně prohlásili, že budou spolupracovat v duchu START 1 i po jejím vypršení. Současně se objevily spekulace, že slavnostní podpis nové smlouvy by se mohl odehrát v Praze - už proto, že Obama svou koncepci představil právě v české metropoli. Například ruští novináři prý dostali z Kremlu neoficiální pokyn, aby si vyřídili česká víza. 

Obama má ve čtvrtek 10. prosince v Oslu převzít Nobelovu cenu za mír. Plán jeho cesty po Evropě je dosud nejasný a bude podle všeho upřesňován na poslední chvíli.

Krátce před pondělním zahájením summitu OSN o klimatu v Kodani Bílý dům vzkázal, že prezident USA nepřijede do dánské metropole 9. prosince, jak dříve avizoval, ale až na závěr zasedání 18. prosince.

Tagy: fischer medvedev

Zdroje: ČTK