Na plynovou krizi jsme připraveni lépe než loni, tvrdí ministr

- Aktuality autor: red

Česko je na případnou plynovou krizi v zimních měsících připraveno lépe než v loňském roce. V Bruselu to po pondělním jednání unijních ministrů energetiky řekl ministr průmyslu Vladimír Tošovský.

V loňském roce Rusko přerušilo tok plynu do EU poté, co mu Ukrajina za něj nezaplatila. Následná plynová krize poškodila ekonomiku hned několika členských států unie, mimo jiné i Slovenska, které nemělo dostatečné zásoby suroviny.

"Myslíme si, že jsme připravení lépe než loni. Nemáme ale žádné signály, že by se ta situace měla opakovat," uvedl Tošovský. Podle něj má provozovatel plynové soustavy, kterým je v Česku RWE, naplněné zásobníky a pokud potřebuje rychlou dodávku, nebere plyn ze zásob, ale nakupuje jej na burze. Rezervy by tak Česku mohly vystačit delší dobu, pokud by to bylo potřeba.

V současnosti se však nezdá, že by se krize z loňského roku měla opakovat. Ukrajina platí Rusku za odběr plynu vždy sedmý den v měsíci. Listopadovou splátku již zaplatila a zdá se, že zaplatí nebo již zaplatila i prosincovou. "Nemáme informace o tom, že by (peníze) nepřišly. To už bychom nejspíš věděli," dodal Tošovský.

Kyjev se s Moskvou o platby za plyn už několikrát přely, zpravidla na přelomu roku, kdy začínají platit nové smlouvy. Jejich vzájemný spor už vícekrát přerostl v zastavení dodávek, takže řada evropských zemí se uprostřed zimy ocitla bez plynu.

Činitelé EU mají obavy, aby se podobná situace neopakovala. K plnění závazků vyzvalo Ukrajinu i NATO.

Tagy: EU plyn krize

Zdroje: ČTK