Věčný outsider Ron Paul chce do Bílého domu

- Aktuality autor: Danica Klein

Republikánský člen americké Sněmovny reprezentantů Ron Paul dnes v ranním vysílání televize ABC oznámil, že se chce ucházet o nominaci do prezidentských voleb v příštím roce.

Po bývalém šéfovi Sněmovny reprezentantů Newtu Gingrichovi je teprve druhým významným republikánem, který se chce postavit současnému šéfovi Bílého domu Baracku Obamovi. Politologové ale Paulovi, který je věčným outsiderem své strany, velké šance na zisk nominace nedávají.

Nízké šance

Paul je stoupencem minimálních státních zásahů do ekonomiky a omezení pravomocí americké centrální banky Fed. Díky těmto názorům je populární mezi přívrženci konzervativního hnutí Tea Party, které v loňských volbách do Kongresu výrazně promluvilo do výběru republikánských kandidátů, v poslední době ale o něm není příliš slyšet.

Paul opakovaně řekl, že nepodpoří žádný zákon, který je v rozporu s americkou ústavou. Pětasedmdesátiletý zákonodárce, který je civilním povoláním lékař, si proto mezi svými kolegy vysloužil přezdívku Dr. No (Dr. Ne). Je také velkým odpůrcem války v Iráku a vůbec amerického vojenského angažmá v zahraničí. Spojené státy by podle něj například měly zrušit rozsáhlou síť svých vojenských základen ve světě. Vzhledem k tomu, že jeho názory jsou často mimo hlavní proud republikánské strany, nejsou jeho vidiny na zisk její nominace na prezidenta příliš velké.

Populární?

Senátor ale má stabilní podporu části americké veřejnosti, která mu pomohla už v roce 2008, kdy se také ucházel o republikánskou nominaci na prezidenta. Paul sice tehdy nepřekročil svůj stín, jeho hlas byl ale v republikánské kampani hodně slyšet. Současná snaha dostat se do Bílého domu je pak již jeho třetím pokusem. Poprvé o to usiloval v roce 1988, kdy kandidoval za okrajovou Libertariánskou stranu. V lidovém hlasování tehdy získal půl procenta hlasů.

Tagy: USA

Zdroje: ČTK