V Libyi jdou děti po deseti měsících do školy

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. V Libyi dnes pro více než 1,2 milionu dětí začíná školní rok. V některých oblastech země bylo vyučování přerušeno kvůli povstání proti režimu Muammara Kaddáfího téměř deset měsíců.

Z osnov bylo vypuštěno Kaddáfího učení a ze stěn zmizely jeho portréty. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) bylo vytištěno 27 milionů přepracovaných učebnic. Učitelé si nyní lámou hlavu, jak vyplní prostor vzniklý po "zahlazení stop" po diktátorovi.

"Zrušeny byly předměty politická uvědomělost a komunitní studia," prohlásil ministr školství Sulajmán Sáhlí. "Již máme návrhy na náhradu, které nyní zkoumáme. Dějepis byl zrušen a nahrazen novým předmětem, jehož obsah připravili experti: nyní představí dětem skutečnou historii," vysvětlil ministr. V nových učebnicích nechybí ani lekce o revoluci, která vedla ke svržení Kaddáfího režimu, a o vůdcově smrti.

Musely se učit nazpaměť

Z vyučování zmizela také Kaddáfího Zelená kniha, obsahující jeho učení o politice, ekonomii a každodenním životě, která byla povinnou četbou. Citace z ní visely na zdech ve třídách. To vše bylo odstraněno a děti už nebudou jako dříve zkoušeny z textů, které se musely učit nazpaměť.

Libyjská vláda k zahájení nového roku, který měl původně začít v září, s pomocí UNICEF odklidila ze školních tříd suť a z okolí školních budov odstranila miny. Řadu problémů však ještě zbývá vyřešit. Kromě dostatku knih chybí finance na opravu škol či jejich vybavení, a je třeba zajistit dopravu dětí do místa vyučování. Mnoho rodin je po několika měsících bojů také bez střechy nad hlavou a potřebuje pomoc psychologů.

Protesty proti Kaddáfího režimu začaly loni v polovině února. Po dlouhotrvajících bojích prohlásila Přechodná národní rada, která se postavila do čela země, Libyi za osvobozenou 23. října.

Tagy: děti škola povstání režim kaddafi Libye

Zdroje: ČTK