V lednu na silnicích 40 mrtvých

- Aktuality autor: Danica Klein

Mrtvých na silnicích je zatím za letošní leden 40, což je třetí nejnižší počet za posledních 25 let. Meziročně ale mrtvých přibylo. Loni bylo obětí autonehod 38, což bylo vůbec nejméně za měsíc leden od roku 1990. Vyplývá to ze statistik na webu policie. Do konečného počtu obětí se ještě mohou promítnout dnešní nehody a také úmrtí prokázaná až v průběhu vyšetřování. 

Smrtelná nehoda (ilustrační foto)

Smrtelná nehoda (ilustrační foto),zdroj: Profimedia.cz

Podle předběžných údajů policie ke 30. lednu si lednové nehody vyžádaly 40 životů a 135 těžce zraněných. Počet mrtvých se tak proti loňskému lednu zvýšil o zhruba pět procent. Těžce zraněných meziročně naopak o více než desetinu ubylo. 

K růstu počtu obětí nehod mohlo přispět letošní teplejší počasí. Loni v lednu panovala tuhá zima provázená častým hustým sněžením a náledím i ledovkou, a za takového počasí si řidiči podle policie dávají větší pozor a jedou obezřetněji. Většinou se proto stávají spíše drobnější nehody bez vážných následků. 

Dnů bez jediné smrtelné nehody bylo letos v lednu o dva více než před rokem, celkem deset. Nejtragičtějším dnem byl stejně jako loni 14. leden. Před rokem zemřeli během tohoto dne čtyři lidé a letos pět. 

Nejhorší následky měla nehoda, která se stala právě 14. ledna u obce Pleše na Jindřichohradecku, kde po nárazu do stromu zahynuli tři mladíci ve věku mezi 20 až 24 let. Zatím poslední smrtelnou nehodou byl opět náraz do stromu, který ve čtvrtek večer u Strážkovic na Českobudějovicku nepřežil čtyřicetiletý muž.


Tagy: silnice smrtelná nehoda policie ČR

Zdroje: ČTK