V Gruzii vyroste Havlův pomník

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

V gruzínském hlavním městě Tbilisi vyroste pomník bývalého českého prezidenta Václava Havla. V tamní rezidenční čtvrti Vake již stojí základní kámen. Starostka Prahy 6 věnovala starostovi Vake dárek od Dagmar Havlové - skleněné srdce s politikovým podpisem.

Václav Havel

Václav Havel,zdroj: wikipedia

Pomník bývalého českého prezidenta a dramatika Václava Havla by měl na jaře příštího roku stát v gruzínském hlavním městě Tbilisi. Základní kámen stojí v rezidenční čtvrti Vake, kde je také od loňského podzimu jeden z parků pojmenovaný po českém a světovém politikovi. Sdělil to ve středu mluvčí radnice Prahy 6 Adam Halmoši. Zástupci pražské městské části v úterý Tbilisi jako své partnerské město navštívili.

Starostka Marie Kousalíková věnovala starostovi Vake Givimu Čičinadzemu dárek od Dagmar Havlové, skleněné srdce s podpisem Václava Havla a jeho typickým srdíčkem, kterým svou signaturu zakončoval.

Od loňského roku se na několika místech v zahraničí i v Česku objevila posezení pojmenovaná Lavička Václava Havla, jež jsou jakýmsi neformálním pomníkem a připomínkou státníka a politika. První vznikla ve Washingtonu, stojí i v Barceloně, Dublinu, Praze, Českých Budějovicích. Měla by se objevit také v Hradci Králové. Cílem projektu, který koordinuje Knihovna Václava Havla, je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, která mohou přispět k setkávání. Míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu Havlových ideálů a životních postojů.

Objevují se také nápady na klasický pomník, již skoro dva roky shání peníze Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla na realizaci plastiky mladé sochařky Barbory Daušové. Spolek pro sochu nemá místo, shromáždil třetinu peněz potřebných na bronz v životní velikosti. Historikové se ke klasickému pomníku Havla stavějí skepticky a říkají, že ho nejlépe připomíná jeho dílo, které by lidé měli číst, a tak jej činit stále živým.

Tagy: havel srdce Gruzie český prezident pomník

Zdroje: ČTK