ČSA chce propustit zaměstnance. Stevardi stávkují

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

České aerolinie chtějí propouštět zaměstnance. Ztráta práce postihne nejen piloty a palubní průvodčí, ale také technické pracovníky. Odbory organizace posádek letadel proto vyhlásila stávkovou pohotovost.

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Odborová organizace posádek letadel v souvislosti s ohlášeným propuštěním v Českých aeroliniích (ČSA) vyhlásila stávkovou pohotovost. Informaci České televize potvrdila předsedkyně odborů Petra Posová. ČSA už propouštění oznámily pracovnímu úřadu a podle odborů by o práci mělo přijít 77 pilotů, 172 palubních průvodčích a 66 technicko-hospodářských pracovníků.

"V krocích, které teď management dělá, my v nich nespatřujeme záchranu ČSA," řekla Posová. Neustálým snižováním počtu letadel a propouštěním posádek podle ní není možné dosáhnout vyrovnaného hospodaření. V současnosti ČSA zaměstnávají 320 stevardů a tento stav chce vedení společnosti snížit ke 190 stevardům, dodala.

Hlavní problém, který odborové sdružení kritizuje, je nahrazování vlastních zaměstnanců agenturními zaměstnanci a stevardy z jiných leteckých společností. Tři airbusy ČSA například firma poskytla na léto do Bratislavy, kde létaly se slovenskými stevardy. Nyní se podle Posové ČSA zbavují šesti airbusů, kalkulují ale přitom s pronájmem dvou boeingů včetně posádek od firmy Travel Service.

Tagy: Česko práce odbory csa piloti ČR letuška

Zdroje: ČTK