Dnes je pondělí 16. května 2022., Svátek má Přemysl
Počasí dnes 27°C Oblačno

Ústí nad Labem se bouří proti "losovačkám"

Ústí nad Labem se bouří proti "losovačkám"
zdroj: Mediafax

Ústím koluje petice, která po městských zastupitelích požaduje, aby se ve výběrových řízeních nepoužívaly losovačky. Obyvatelé města se bouří proti tendrům a požadují, aby radnice vypisovala otevřená výběrová řízení. Ta hájí praxi takzvaných losovaček s tím, že jí tlačí čas.

Ukázkovým příkladem je 80 milionová rekonstrukce městských sadů, která je z drtivé části placená Bruselem. Radnice z obdržených nabídek vylosovala pět, teprve z nich pak vybrala. Podle kritiků byla zakázka předražená o desítky milionů. „Odhad je zhruba pětadvacet milionů a celkové náklady činí 83 milionů. Kde teda skončil zbytek?“, ptá se iniciátor petice Martin Hausenbias. Podle radnice je vše v pořádku.

Netransparentní

"Tento způsob výběru dodavatelů veřejných zakázek je sice zákonný, rozhodně však není otevřený a transparentní, nezaručuje nejnižší cenu, neznamená rovnou příležitost pro uchazeče ve výběrovém řízení. Nechceme se s tím smířit," tvrdí iniciátoři petice.

Mluvčí magistrátu Ivana Solničková naopak město brání. „Můžeme přijít o výhodné finanční nabídky i o celou dotaci, takže pokud dáme misku vah, tak dáme přednost tomu, abychom o peníze nepřišli.“

Rekonstrukce si vyžádala celkem 82,8 milionu korun. Šest milionů dalo město a zbytek tvoří evropské dotace. Největší údiv u kritiků budí lavičky, z nichž některé stály 60 tisíc, skluzavka za 580 tisíc nebo 12 kašen celkem za 4,5 milionu.

Další případ

Kritici magistrátu chtějí, aby policie prošetřila i další sporné zakázky třeba demolici sektorového centra. I tuhle zakázku z většiny platil Brusel. Zájem o něj měla státní firma Explozie. Bourat chtěla za necelých 50 milionů korun. Město ale zkrátilo termín pro podání přihlášek do soutěže a pak losovalo. Centrum nakonec zbourala místní firma za víc než 80 milionů korun.

Celý text petice je k dispozici na webu www.nechcemelosovacky.cz.