Sucho přidělává starosti zemědělcům. Úroda je prý ohrožena

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Suché počasí začíná zemědělcům dělat starosti a pokud v příštích dnech nezačne pršet, letošní sklizeň by mohla být vážně ohrožena. Řekl to prezident Agrární komory Jan Veleba s tím že doufá, že deště předpovídané pro příští dny situaci zachrání.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Meteorologové na noc a pátek předpovídají bouře a krupobití, přes den by pak mělo trvaleji pršet. 

Zima letos skončila brzy a sníh brzy roztál, zásoba vláhy ze zimy je proto již nízká. "Situace začíná být v mnoha regionech obtížná, ale nedá se ještě říci, že by porosty byly nějak těžce poškozeny," uvedl Veleba. "Pokud ale asi tak do deseti dnů nepřijde vláha, tak se ta situace začne velmi rychle měnit," dodal. 

Vodu potřebují ozimy

Vodu podle Veleby nyní potřebují především ozimé obiloviny, méně akutní je potřeba vláhy u jarních plodin, které dozrávají později. 

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu Česko ještě večer a v pátek zasáhnou silné bouře s intenzivními srážkami, silným větrem a kroupami. V noci mají postihnout Čechy, v pátek odpoledne a večer hrozí na Moravě a ve Slezsku. Přívalový déšť by prý mohl rozvodnit menší toky a zatopit níže položená místa, škodu by mohly způsobit také nárazy větru. 

Velká voda loni způsobila českým zemědělcům škody ve výši stovek milionů. Na přelomu května června řádil živel především na Moravě a ve Slezsku, v srpnu pak bleskové záplavy poškodily hlavně pole a majetek farmářů v Libereckém kraji.

Tagy: déšť sucho zemědělství

Zdroje: ČTK