USA budou nadále splácet své dluhy

- Aktuality autor: Danica Klein

Spojené státy navzdory současným rozpočtovým problémům pravděpodobně budou nadále řádně splácet své dluhy. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi analytiky. Pravděpodobnost, že americká vláda tento měsíc nebude schopna některé své splatné závazky včas vyrovnat, je podle tohoto průzkumu menší než deset procent. 

Jack Lew

Jack Lew,zdroj: Getty Images

Američtí demokraté a republikáni v Kongresu USA se v noci na dnešek nedokázali dohodnout na podobě zákona o vládních výdajích v novém fiskálním roce. Poprvé po 17 letech tedy nemá vláda k dispozici peníze na běžný provoz, což znamená nucenou dovolenou pro statisíce státních zaměstnanců, uzavřené brány mnoha úřadů a institucí i přerušení řady státních programů. 

Americký ministr financí Jack Lew minulý týden upozornil zákonodárce, že pokud včas nezvýší limit zadlužení, pak vládě do 17. října dojdou peníze na úhradu splatných závazků. "Kdyby vláda nakonec přestala být schopna platit všechny své účty, výsledky by mohly být katastrofální," prohlásil ministr. 

Šéf Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO) Doug Elmendorf minulý týden uvedl, že neschopnost vlády hradit své závazky by měla ničivý dopad na americkou ekonomiku. "Nezaplacení jakýchkoli závazků americké vlády by bylo nebezpečnou hazardní hrou. V tomto nejistém světě je včasné splácení závazků americké vlády věcí, na kterou se všichni mohou spolehnout," řekl. 

Vláda narazila na strop v květnu 

Dluhový strop USA byl naposledy zvýšen v lednu a v současnosti činí 16,7 bilionu dolarů (318 bilionů Kč). Pokud vláda tohoto stropu dosáhne, nesmí si víc půjčovat. Vláda na strop narazila v květnu a nyní provádí mimořádná opatření, aby si zajistila dostatek peněz. 

"Domníváme se, že pravděpodobnost neschopnosti USA splácet závazky je nulová a že zastavení vládních aktivit nebude mít dlouhé trvání," uvedl ekonom Peter Cardillo ze společnosti Rockwell Global Capital. "Krátké přerušení vládních aktivit bude mít spíše politické než ekonomické dopady," upozornil ekonom Donald Ratajczak. 

Jednání mezi Bílým domem a Kongresem o dluhovém stropu, výdajových škrtech a dalších fiskálních záležitostech bývají napjatá. Vášnivý byl spor o zvýšení dluhového stropu například v srpnu 2011, kdy obě strany dosáhly kompromisu až v den, kdy si vláda mohla naposledy půjčit peníze. Jednání tehdy vedla ke snížení špičkového úvěrového ratingu Spojených států. 

Tagy: americký dolar Senát USA státní dluh platební neschopnost

Zdroje: ČTK