Tony Blair: Británie nesmí odejít z EU

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Britský premiér David Cameron by udělal "monumentální chybu", kdyby dovolil, aby protievropské nálady v Británii vedly k odchodu země z Evropské unie. V Londýně to dnes uvedl bývalý britský premiér Tony Blair, který varoval, že by Británie ztratila na významu a vlivu. 

Cameron v poslední době bojuje s protievropským křídlem ve své Konzervativní straně. Část konzervativních poslanců se na konci října postavila proti němu a podpořila rezoluci požadující snížení rozpočtu EU. Řada konzervativců, včetně některých ministrů, žádá nové projednání vztahů Británie s Bruselem, nebo přímo její odchod. Průzkum před deseti dny ukázal, že 56 procent Britů by chtělo odejít z unie. 

Podle bývalého labouristického premiéra Blaira by odklon od EU mohl možná získat krátkodobě hlasy voličů, ale izoloval by Británii, oslabil její mezinárodní postavení a poškodil její ekonomiku. "Poslední věcí by nyní mělo být mluvit o odchodu ... a izolovat se právě ve chvíli, kdy bychom měli být v centru dění," řekl Blair v ústavu mezinárodních vztahů Chatham House. 

Vyzval politiky, aby více bojovali s protiunijními náladami a řekl, že Británie čelí "skutečnému a akutnímu nebezpečí, že pomalu míří k odchodu" z EU. "Bylo by monumentální státnickou chybou otočit se k unii zády a odejít z klíčové pozice síly a vlivu," prohlásil Blair, který v premiérské funkci (1997 až 2007) usiloval o těsnější vazby s EU, i když neprosadil přijetí eura. 

Podle něj by se Británie po případném odchodu z EU nezhroutila, ale je "klamnou představou" si myslet, že by mohla napodobit nečlenské země, jako je Norsko nebo Švýcarsko.

Tagy: EU britanie Anglie labouristé

Zdroje: ČTK