Svět přivítal Nový rok 2013

- Aktuality autor: Danica Klein

VIDEO. Miliony lidí slavily v noci na dnešek v Evropě a Americe vstup do roku 2013. Zatímco Berlín pro slavící u Brandenburské brány přichystal krom tradičního ohňostroje mohutnou hudební show, návštěvníci Paříže se na třídě Champs-Elysées museli kvůli zákazu zábavní pyrotechniky spokojit s mnohem skromnější atmosférou a soukromými přípitky šampaňským. V New Yorku pak příchod půlnoci provázelo tradiční spouštění velké koule na náměstí Times Square. 

Sydney, Austrálie

Sydney, Austrálie,zdroj: Daily Telegraph

S půlnocí zahalily nebe nad Berlínem mraky kouře z tisíců odpálených raket zábavní pyrotechniky, zatímco z reproduktorů zněl hlas zpěváka skupiny Pet Shop Boys Neila Tennanta. Organizátoři oslav se pokusili rovněž získat světový rekord výzvou více než jednomu milionu účastníků silvestrovské zábavy, aby hromadně zatancovali ve stylu Gangnam Style podle svérázného videoklipu jihokorejského rapera PSY, který nedávno nasbíral poprvé v historii internetového serveru YouTube více než jednu miliardu zhlédnutí. 

Lezavá zima, silný vítr a déšť neodradily tisíce lidí, aby zaplavily údajně nejkrásnější třídu světa, Champs-Elysées. Cizince nicméně překvapilo již několik let se opakující pravidlo, že použití zábavné pyrotechniky je ve francouzské metropoli zakázané. Město také neorganizovalo žádný koncert či jiný druh atrakcí. V ulicích města byly přítomny tisíce příslušníků pořádkových sil v helmách a s připravenými štíty pro případ vypuknutí násilností. 


Oslavy příchodu Nového roku se uskutečnily i v dalších evropských metropolích. V Londýně se sešlo asi 250.000 osob, aby zhlédlo rachejtle odpalované z pověstného Londýnského oka, tedy tamějšího vyhlídkového kola, které je největším na světě. Koncertu se dočkalo také 300.000 návštěvníků centra Říma. V Madridu byla účast poněkud skromná a rovněž bez větších akcí, což se v zemi stižené hlubokou hospodářskou krizí v podstatě i očekávalo. Ve Vídni silvestrovská noc zahájila tradiční plesy. 


V předchozích hodinách se slavil Nový rok ve východní Evropě, Asii a odpoledne SEČ v Austrálii nebo na Novém Zélandu. Poprvé se ve větší míře oslavoval Silvestr v barmském Rangúnu. 


Statisíce lidí se shromáždily na slavném newyorském náměstí Times Square, aby jako každý rok sledovali, jak se dolů spouští velká, křišťálovými sklíčky pokrytá koule odpočítávající začátek roku 2013. Tato tradice se datuje už od roku 1907. 


Ještě předtím se ale náměstí zahalilo do ticha během slavnostního vypuštění balónků na památku každé z obětí masakru ze 14. prosince v Newtownu ve státě Connecticut. Šílený střelec Adam Lanza zabil nejprve svou matku, a pak v místní základní škole 20 dětí a šest učitelek, než obrátil zbraň proti sobě. 

Newyorský odpočet byl první za několik posledních desetiletí, který se odehrál bez účasti televizního moderátora Dicka Clarka, který zemřel v dubnu 2012. Na jednom ze skleněných panelů bylo proto vyryto jeho jméno. 

Bezpečnostní opatření na Times Square byla velmi přísná a přímo v davu slavících lidí bylo rozmístěno značné množství policistů v uniformách i civilu. Šéf newyorské policie Raymond Kelly prohlásil, že Times Square bude "na Silvestra nejbezpečnějším místem na světě". 

Policie proto použila zátarasy, aby zabránila přeplnění náměstí, a na kontrolních stanovištích prohlížela automobily. Platil přísný zákaz konzumace alkoholu a kontrolou procházely i batůžky, kabelky a další příruční zavazadla, která lidé měli s sebou. 

Za účasti řady hvězd

Teplota na Times Square se kolem půlnoci pohybovala jen těsně nad nulou a meteorologové nevylučovali ani možnost dešťových a sněhových přeháněk. Ani to ale neochladilo nadšení davu, který přišel nejen odpočítat příchod Nového roku, ale také sledovat mohutnou hudební show za účasti řady hvězd. 

"Pro mě rok 2013 znamená nechat všechno za sebou a začít od začátku," řekla šestadvacetiletá Mara Trevinová, který se minulý týden přestěhovala do New Yorku z Buenos Aires, aby začala nový život. "To je moje předsevzetí." 

Výraznější veselí se ještě očekává tradičně v brazilském Riu de Janeiru, kde by ohňostroj měly na slavné pláži Copacabana sledovat dva miliony lidí.

Tagy: Nový rok Austrálie Silvestr samoa

Zdroje: ČTK