Střelba před soudem: Mafián dostal čtyři kulky

- Aktuality autor: Danica Klein

Proslulý kmotr bulharské mafie a jeho tělesný strážce se dnes stali terčem kulek přímo před budovou soudu v Sofii, kam šli na odvolací proces. 

Bulharská policie

Bulharská policie,zdroj: Reuters

Podle náměstka policejního ředitele čtyřiačtyřicetiletý Zlatomir "Zlatko" Ivanov utrpěl čtyři zásahy do břicha a do nohy. Jeho strážce, který střelbu opětoval, byl rovněž zraněn na noze. Palba se vedla z budovy ležící naproti soudu, kde se nalézají advokátní kanceláře. V okamžiku útoku byl v budově vyhlášen požární poplach. 

Zlatko Ivanov býval v letech 1991 až 1993 příslušníkem pořádkové policie, než přešel na druhou stranu barikády a stal se pro bulharská média přímo ztělesněním zločineckého světa. Před deseti lety byl v analytické zprávě sofijského Střediska pro studium demokracie označen za jednoho ze šesti hlavních drogových bossů v zemi.

Jeho legální aktivity zahrnují vlastnictví třicítky podniků, od bezpečnostní agentury po lékárny. Tisk jej také často zmiňuje v souvislosti s prostitucí, pašováním kradených aut, vraždami, atentáty a válkami gangů, jako byl třeba "mafiánský masakr" v sofijském hotelu Ambassador v červnu 2004, kdy konkurenci likvidovali dva samopalníci v sutanách. 

V rámci vyšetřování se Zlatko v únoru 2009 vydal do rukou policie a loni v únoru byl odsouzen v první instanci k osmi letům vězení za řízení gangu pašeráků drog.

Tagy: soud střelba Bulharsko

Zdroje: ČTK