Stát má na volby přes miliardu korun

- Aktuality autor: red

Stát má na zajištění letošních voleb do Poslanecké sněmovny přes jednu miliardu korun. Je to zhruba stejná suma, kterou by podle odhadů ministerstva financí stály loňské předčasné sněmovní volby.

Kvůli nim návrh letošního státního rozpočtu s volbami do sněmovny v tomto roce nepočítal, proto na krytí volebních výdajů vláda uvolnila peníze ve výši na 1,056 miliardy korun ze své rozpočtové rezervy, informoval mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Na to, kolik peněz si vyžádají letošní volby, upozornil týdeník Týden.

"Je třeba zdůraznit, že se jedná o odhady, skutečnost bude pravděpodobně nižší. Každý výdaj bude pochopitelně muset být doložen," upozornil Jakob. Před čtyřmi lety si sněmovní volby vyžádaly ze státní pokladny přes 993,5 milionu korun, přičemž více než polovinu této částky - téměř 514,2 milionu korun - tvořily příspěvky nejúspěšnějším stranám za voličské hlasy. Letos má stát na tento náklad 570 milionů korun.

Kromě této částky největší podíl výdajů vyčerpají kraje a hlavně obce kvůli práci volebních komisí a zaplacení jejich členů. Před čtyřmi lety to bylo 310 milionů korun, letošní odhad činí zhruba 286 milionů korun. Ministerstvo vnitra, které v roce 2006 na organizaci voleb mělo téměř 80 milionů korun, má letos uvolněno zhruba 94 milionů korun. Český statistický úřad, který shromažďoval a zpracovával výsledky z jednotlivých okrsků, na to dostal přes 59 milionů korun, letos má na volby 96 milionů korun. Ministerstvo zahraničí na hlasování pro Čechy v cizině mělo před čtyřmi lety 30 milionů korun, letos 9,5 milionu korun.

Vlastní rozpočty mají kvůli úhradě nákladů spojených s volbami také politické strany, kvůli investicím v rámci loni zrušených předčasných voleb budou ale většinou nižší než původně plánované. ČSSD chce na volební kampaň věnovat zhruba 160 milionů korun, ODS počítá s částkou o deset milionů korun nižší. Komunisté loni našli plánovaných 34 milionů ve stranické pokladně, se stejným rozpočtem počítají i na letošní volby. TOP 09 počítá se zhruba zhruba 30 miliony korun, lidovci chtějí mít náklady mírně nad deseti miliony korun, zelení by rádi nepřekročili tuto sumu.

Kromě květnových sněmovních voleb bude muset stát zajistit také volby do zastupitelstev obcí a volební obměnu třetiny Senátu na podzim. Na to je v rozpočtu podle ministerstva financí 663,7 milionu korun. Celkem je tak na trojí volby ve státní pokladně přes 1,7 miliardy korun.

Zdroje: ČTK