ČSSD navrhuje dohodu stran proti zadlužování státu

- Aktuality autor: red

Sociální demokraté nabídli v úterý ostatním stranám podpis čtyřbodové dohody, která má konsolidovat veřejné finance. Mezi body je nepřekročení schváleného schodku státního rozpočtu pro letošní rok ve výši 163 miliard korun.

ČSSD navrhuje i dodržení schodků podle konvergenčního programu vlády premiéra Jana Fischera i sražení deficitu pod tři procenta hrubého domácího produktu v roce 2013. Čtvrtým z bodů, o kterých  informoval předseda ČSSD Jiří Paroubek, je, aby při návrhu nových výdajů rozpočtu bylo vždy přesně popsáno, jak jim zajistit finanční krytí.

Cílem je podle Paroubka postupné vyrovnání veřejných rozpočtů do roku 2018. V první etapě chtějí sociální demokraté dosáhnout deficitu tří procent HDP do roku 2013, což má ČSSD v programu. Čtyři navržené body je ČSSD připravena garantovat i v případě, že se ostatní strany nepřipojí.

"Bezostyšné lži z úst představitelů ODS mají za cíl vyvolání atmosféry strachu, nejistoty a nedůvěry," odmítl už po několikáté předseda ČSSD postup ODS, které se v minulých dnech v Poslanecké sněmovně podařilo obstrukcemi zabránit projednání levicových návrhů například na zvýšení mateřské či zrušení poplatků u lékaře. ODS tvrdí, že svým postupem jen brání dalšímu zadlužování státu.

Paroubek zdůraznil, že ČSSD si je vědoma potřeby "udělat pořádek" ve veřejných financích. "Deficit je problémem, který musíme řešit, byť Česká republika je jednou z nejméně zadlužených zemí EU", upozornil předseda ČSSD. Vlády vedené sociální demokracií byly přitom ty, které na zadlužení státu podílely nejvíce.

"Je zřejmé, že budeme muset provést razantní opatření jak na příjmové, tak na výdajové straně rozpočtů," řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD a někdejší ministr financí Bohuslav Sobotka. ČSSD se podle něj od pravicových stran liší především tím, že chce zátěž rozdělit na všechny příjmové skupiny. "Nebudeme přenášet náklady konsolidace pouze na ty sociálně nejslabší," dodal.

Na příjmové straně chce ČSSD podle Sobotky změnit daňové sazby tak, aby nebyli postiženi lidé se středními a nižšími příjmy. Zopakoval návrh na daňovou sazbu 38 procent pro lidi s ročními příjmy nad 1,2 milionu korun. "Lidé s vysokými příjmy by se měli podílet na snižování veřejného dluhu," vysvětlil.

ČSSD také navrhuje o dvě procenta zvýšit daň z příjmu právnických osob na 21 procent. Zvýšit by se měla také daň z tvrdého alkoholu a tabáku a omezit je potřeba daňové úniky u pohonných hmot. Těmito opatřeními plánuje ČSSD zvýšit příjmy rozpočtu celkem o 31 miliard korun.

Na straně výdajů by podle Sobotky bylo možné ušetřit 25 miliard aukčním zadáváním veřejných zakázek, eliminací korupce, ale i audity ministerstev a cenovou revizí už uzavřených smluv.

ČSSD se také vyslovila pro zrušení obřího tendru na likvidaci ekologických škod a zrušení církevních restitucí. Podle Sobotky by tak ve státní kase zůstalo 373 miliard korun. Zároveň by ale bylo nevyřešeno majetkové vyrovnání s církví a odstranění škod na životním prostředí.

Janota:  Snaha ČSSD o dohodu proti zadlužování je úsměvná

Snaha ČSSD o dohodu proti zadlužování státu je podle ministra financí Eduarda Janoty "úsměvná". Sociální demokraté podle něj na jednu stranu chtějí šetřit, ale na druhou stranu v Poslanecké sněmovně navrhují vyšší rozpočtové výdaje. Janota to řekl po jednání ministrů financí EU v Bruselu.

"Je to trošku úsměvné hovořit o krocích proti zadlužování a zároveň navrhovat různé náročné výdaje a úpravy legislativy. Pokud by prošly návrhy sociální demokracie, tak to znamená jen a jen zhoršení bilance rozpočtu, a to by se dotklo i letošního roku. Málokdo si uvědomuje, že zapojení jiných zdrojů rozpočtu se rovněž promítá v bilanci veřejných rozpočtů k HDP. To je jenom hra na schovávanou," uvedl Janota. ČSSD navrhuje například zvýšení mateřské, kde má i podporu lidovců, a chce prosadit i vyplácení takzvaných 13. důchodů.

Zdroje: ČTK