Špidla: Česko se v EU ocitá v izolaci

- Aktuality autor: red

Zdržování ratifikace lisabonské smlouvy Českou republiku vhání do izolace v Evropské unii a oslabuje prý i její dvoustranné vztahy s evropskými zeměmi.

Upozornil na to eurokomisař a bývalý premiér Vladimír Špidla. Lisabonská smlouva o reformě EU dosud nebyla v Česku jako jediné členské zemi ratifikována kvůli chybějícímu podpisu prezidenta Václava Klause a druhé stížnosti senátorů k Ústavnímu soudu. 

Evropský komisař uvedl, že současná situace oslabuje nejen vztahy Česka k unii jako celku, ale i vztahy k jednotlivým členským státům. "Takže když pak potřebujete v něčem vyjednávat, něčeho dosáhnout, tak nemáte spojence," konstatoval. 

To je podle něj nyní vážnější problém než otázka, zda Česko "za trest" přijde o "svého" eurokomisaře. Špidla tvrdí, že v evropských institucích tuto otázku výslovně nikdo neklade a podtrhl, že každý politický vývoj a každý politický čin má svou dynamiku. "Jestliže 26 zemí ratifikovalo, tak teď nás ta dynamika spojená s námi izoluje. A musím říct, že nás to izoluje docela výrazně," potvrdil. 

Projekt Evropské unie by se však při neratifikování "Lisabonu" podle Špidly nezastavil a pokračoval by na základě smlouvy z Nice z roku 2000. "A smlouva z Nice předpokládá, že bude o jednoho komisaře méně," připustil. 

Špidla, který se v německém Heidelbergu účastní Česko-německého diskusního fóra jako jeho hlavní host, vyjádřil přesvědčení, že nemůže vyvstat debata o možném prolomení takzvaných Benešových dekretů. Vyloučil, že by bylo právně možné vracet majetek zabavený po 2. světové válce československým Němcům, jak se v souvislosti s lisabonskou smlouvou a evropskou chartou lidských práv obává česká hlava státu. "Lisabonská smlouva s tím nesouvisí z žádného hlediska," řekl Špidla. 

Údajně nezná jméno jediného právníka, který by na základě právní analýzy Klausovy argumenty podpořil. "Ty argumenty jsou falešné a prázdné", sáhl Špidla k typickému Klausovu slovníku. 

Evropský komisař pro sociální věci se nedomnívá, že by česká pozice v EU zůstala dlouhodobě oslabená i v případě, že by Klaus reformní smlouvu ještě do konce roku ratifikoval. "Jistěže určité oslabení by po určitou dobu přetrvávalo, ale pak by určitě vymizelo," uzavřel.

Zdroje: ČTK