Soudce Berka byl odsouzen na 9 let

- Aktuality autor: red

V kauze konkurzního soudce Jiřího Berky padly dnes u táborského krajského soudu tresty od 6,5 do devíti let. Berka byl odsouzen na devět let.

Stejný trest soud udělil i konkurznímu správci Danielu Thonatovi a také Vladislavu Větrovci, který byl údajnou hlavou skupiny. Soud ještě všechny rozsudky nevynesl. Podle soudu byla obžalovaným prokázána účast na zločinném spolčení, ve kterém společným jednáním způsobili škodu velkého rozsahu.

Ze zločinného spolčení a dalších trestných činů bylo obžalováno celkem 12 lidí. Deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, podle obžaloby způsobili škodu 264 milionů a dalších 202 milionů korun se z firem pokusili odčerpat.

Případ se táhne od roku 2003 a objevuje se v ní deset údajně zmanipulovaných konkurzů podniků. Jde o první případ, kdy byl v souvislosti s majetkovou trestnou činností využit paragraf o zločinném spolčení a poprvé v něm figuruje soudce.

Skupinu odhalila policie v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil a poté zrušil údajně na základě padělaných dokumentů. Skupina podle žalobců postupovala tak, že skoupila pohledávky podniků na hranici bankrotu, pak firmy poslala do konkurzu a majetek pod cenou rozprodávala. Vybírala si přitom podniky se sídlem v regionech Most, Chomutov a Česká Lípa, kde byl místně příslušný soudce Berka.

Vedle Union banky jde o podezřelé konkurzy společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny, Báňské stavby Most, Zemědělské družstvo Kravaře, Mostecké obchodní sdružení a Grafostroj Cvikov.

Tagy: soud trest zločin

Zdroje: ČTK