Sobotkova vláda bez problémů přestála hlasování o důvěře

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 26. 5. 2015 21:58) - Aktuality autor: roj

Vládní koalice ČSSD, hnutí ANO a lidovců přestála dnešní hlasování o důvěře. Proti kabinetu hlasovalo pouze 47 poslanců TOP 09 a Starostů, ODS a Úsvitu. Ke svržení vlády by bylo nutných o 54 hlasů víc.

Poslanci budou hlasovat o důvěře vládě (ilustrační snímek)

Poslanci budou hlasovat o důvěře vládě (ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Poslanci TOP 09, ODS a Úsvitu žádali vyslovení nedůvěry vládě hlavně kvůli sporům o daňové zvýhodnění biopaliv. Upozorňovali na údajný střet zájmů ministra financí a majitele skupiny Agrofert Andreje Babiše (ANO). V tomto volebním období se jednalo o první pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu, výsledek se předpokládal.

Hlasování předcházela více než sedmihodinová debata, v níž byl Babiš hlavním terčem kritiky části opozice. Komunisté i další poslanci se hlasování v souladu s dřívějšími prohlášeními zdrželi.

Na výsledek už reagoval prezident Miloš Zeman. "Pan prezident vítá výsledek hlasování o nedůvěře a lituje, že se Poslanecká sněmovna nemohla věnovat přípravě kvalitních zákonů," uvedl na Twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Opoziční strany vyvolávaly v minulosti taková jednání poslanců opakovaně. Uspěly zatím jen jednou v roce 2009, kdy skončil kabinet Mirka Topolánka (ODS).

Tagy: Česko domácí hlasování o nedůvěře koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL Poslanecká sněmovna ČR

Zdroje: ČTK