Sobotka v Bratislavě káral a radil EU

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Evropská unie se nedokázala vypořádat s daňovými ráji a v některých případech obcházela vlastní pravidla. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který také kritizoval přetrvávající rozdíly mezi starými a novými členskými zeměmi, to dnes řekl ve svém vystoupení na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Nastínil také svou představu reformovaného Evropského parlamentu.

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

"Je otázka, jestli, pokud by do budoucna Evropský parlament měl mít více pravomocí, zdali by nebylo jeho strukturu lepší přizpůsobit například tomu, jak vypadá parlament ve Spojených státech," uvedl Sobotka a připomněl, že americký zákonodárný sbor má dvě komory různého složení. V Senátu má každý ze států unie stejný počet zástupců, ve Sněmovně reprezentantů jsou pak zastoupeny poměrně podle počtu obyvatel.

"To si myslím, že je věc, která by vedla k tomu, že by posílení Evropského parlamentu současně neznamenalo, že tady bude docházet k majorizaci některých zemí," zmínil český ministerský předseda obavy části menších států osmadvacítky.

Na debatě, které se účastnil spolu se svým slovenským protějškem Robertem Ficem, Sobotka také hodnotil uplynulých deset let členství Česka v Evropské unii. "Byla chyba, že se Evropská unie nedokázala intenzivněji a radikálněji vypořádat s jevy, jakou jsou daňové ráje přímo v rámci Evropské unie," uvedl první ze svých výtek.

Za druhou slabinu označil některé přetrvávající rozdíly mezi členskými zeměmi. "Jsou tady dojednány staré výjimky, které mají trvalou povahu, jsou tady dojednány individuální přístupy, o kterých si nové členské země mohly nechat jenom zdát," nechal se slyšet Sobotka, který konkrétně hovořil o výši sazby DPH, kde chce nová česká vláda usilovat o výjimku. Kritizoval také dřívější změkčování a obcházení některých pravidel, například ve vztahu k Řecku.

Jako pozitivní přínos naopak Sobotka vnímá reálné zvýšení vlivu Česka; to, že sedíme u jednacího stolu a nerozhoduje se bez nás. Vstup do unie podle něj také vedl k hospodářské prosperitě, vzestupu životní úrovně nebo modernizaci ekonomiky. "Země, které jsou čistými příjemci, jako je Česká republika, by si měly čas od času připomenout, že ty finanční prostředky, které z evropských fondů do naší země proudí, jsou prostředky německých, holandských, francouzských daňových poplatníků," prohlásil.

Velkými výzvami pro osmadvacítku jsou podle Sobotky do budoucna otázky lepší koordinace hospodářské a rozpočtové politiky, udržení konkurenceschopnosti, energetická politika nebo rozšiřování unie.

Tagy: EU

Zdroje: ČTK