Sobotka nechce v ČR americké vojáky

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl návrh amerického prezidenta Baracka Obamy, který hodlá v EU zvýšit americkou vojenskou účast. Obama to navrhl jako krok k obraně svých spojenců z důvodu nedávných kroků Ruska na Ukrajině. Česká republika ale větší počet jednotek NATO v Evropě nechce.

Česká republika nevolá po posílení vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance v Evropě. Země nic takového s ohledem na současnou bezpečnostní situaci nepotřebuje. Premiér Bohuslav Sobotka to dnes řekl novinářům při návštěvě Rakouska. Reagoval na prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy, že Spojené státy posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě.

Sobotka připustil, že některé evropské země, včetně Polska nebo pobaltských zemí, se obracejí na NATO, aby byla zvýšena vojenská přítomnost na kontinentu, Česko ale podle něj nic takového nepotřebuje. "Já myslím, že taková přítomnost má logiku jen v návaznosti na bezpečnostní situaci," podotkl s tím, že ta česká to nevyžaduje.

"Česká republika tedy nebude patřit a nepatří mezi země, které by volaly po posílení vojenské přítomnosti jednotek NATO v Evropě," řekl Sobotka českým novinářům. Ministerský předseda je přitom přesvědčen, že zvyšování počtu aliančních jednotek v Evropě ještě řadu let nemusí být na pořadu dne. Závisí to podle něj ale na vývoji bezpečnostní situace.

Severoatlantická aliance přijala dnešní slova amerického prezidenta Obamy kladně. "Reakce byla všeobecně pozitivní," řekl českým novinářům v bruselské centrále NATO český velvyslanec při alianci Jiří Šedivý. Podle něj však nejde primárně o americkou reakci na vzrůstající ruskou hrozbu. "Nevnímejme to jako přímou obavu z možnosti přímého útoku ze strany Ruska," řekl Šedivý. USA se snaží spíše ujistit svoje evropské spojence, že při nich stojí, uvedl. Podle jeho slov se rozmístění rotujících amerických jednotek v Evropě nebude týkat České republiky.

Obama dnes po setkání se svým polským protějškem Bronislawem Komorowským ve Varšavě prohlásil, že USA v rámci přehodnocení svých vojenských aktivit v reakci na "nové bezpečnostní výzvy" pošlou na evropský kontinent více vojáků i vybavení. Obama nyní žádá Kongres, aby pro tyto aktivity schválil podporu v hodnotě jedné miliardy dolarů (asi 20 miliard Kč). Posílením vojenské přítomnosti v Evropě se snaží zmírnit obavy amerických spojenců NATO po znepokojivých ruských krocích vůči Ukrajině.

Tagy: NATO Barack Obama Sobotka

Zdroje: ČTK