Střelba, tanec i špendlík pro hlasování krví. Volby v Sýrii

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Volby prezidenta v Sýrii doprovázela střelba, která byla slyšet i v hlavním městě, Damašku. Vedle bojů, které ozvučovaly volby, ve kterých nejspíš zvítězí dosavadní hlava státu Bášar Asad, byl v ulicích k vidění i tanec. Zastánci Asada tak projevovali radost z jeho nadcházejícího vítězství. Ve volebních místnostech byly i bedny se špendlíky, pokud volič chtěl tzv. hlasovat krví.

Bašár Asad

Bašár Asad,zdroj: Getty Images

Syřané dnes volí svého budoucího prezidenta. Očekává se jasné vítězství současné autoritářské hlavy státu Bašára Asada, jeho odpůrci ale hovoří o frašce a podvodu. Hlasování kritizuje i Západ, neboť země již tři roky čelí občanské válce s více než 160.000 mrtvými. Damašek pro velký zájem voličů prodloužil dobu hlasování o pět hodin.

Proti Asadovi se do voleb zapojila dvojice málo známých kandidátů, jejichž účast schválil parlament. Původně se o nejvyšší post v zemi ucházelo 24 lidí, ústavní soud ale většinu vyřadil. Podle AP je to poprvé za více než 50 let, co voliči mohou vybírat z více uchazečů.

Volby se konají jen v oblastech, které má pod kontrolou Asadův režim. Volební komise krátce před 18:00 SELČ, kdy měly být místnosti uzavřeny, oznámila, že se bude hlasovat až do půlnoci (23:00 SELČ). Sever a východ země, který je v rukou rebelů, volby neuznává. Podle ministerstva vnitra mohlo volit přes 15 milionů Syřanů. Kvůli tříletému konfliktu je ale sedm milionů lidí ve své vlasti na útěku a další skoro tři miliony se před boji uchýlily do ciziny.

Z některých míst v zemi byla hlášena palba a její dunění bylo slyšet i v Damašku. V ulicích přitom zpívali a tančili Asadovi příznivci, což podle agentury AFP dohromady s přelety vojenských letadel vytvářelo surrealistickou scénu. Státní televize vysílaly záběry dlouhých front voličů a rozhovory s Asadovými příznivci. "Dnes začíná politické řešení krize," prohlásil ve volební místnosti ministr zahraniční Valíd Mualim, který hovořil o demokratické volbě.

Jeden z aktivistů opozice prohlásil, že "za krvavých voleb dopadaly bomby na Daráju", což je předměstí Damašku. "Asad chce získat legitimitu a zbavit se nálepky válečného zločince," konstatoval zástupce místní opozice. Exilová opoziční organizace tvrdí, že vláda pohrozila zatčením lidem, kteří nepůjdou hlasovat. "Je to tragická fraška. Syřané ze zóny kontrolované vládou si vybírají mezi Bašárem a Bašárem, mužem, jehož generální tajemník OSN nazval zločincem," sdělil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

V metropoli Damašku, ale také v Homsu a Halabu byla kvůli hlasování zpřísněna bezpečnostní opatření, na mnoha místech vznikly kontrolní stanoviště, kde vojáci prohledávali automobily a kontrolovali doklady. Ve volební místnosti v damašském hotelu Dama Rose podle reportéra agentury AP množství voličů odmítlo jít za plentu, aby odvolili v soukromí, a naopak se veřejně hlásili k tomu, že hlasují pro Asada.

V místnosti se nacházela i krabice se špendlíky pro ty, kteří se rozhodli píchnout se do prstu a takzvaně hlasovat krví, což je považováno za symbolický akt oddanosti a vlastenectví. Jedním z takových voličů byl i osmnáctiletý Udaj, který prý hlasoval krví, aby "vyjádřil lásku ke své zemi a svému vůdci".

Asad volil společně s manželkou Asmou ráno v centru Damašku, informovala syrská televize a zveřejnila snímky prezidentského páru.

Jiný ze syrských voličů, Ahmad Kadáh, bydlel v Halabu, zemi ale kvůli bojům opustil a nyní žije v Egyptě. Do Sýrie dorazil před čtyřmi dny jen kvůli tomu, aby hlasoval pro Asada. "Je tím nejpovolanějším, kdo zemi může vést," uvedl. "V této obtížné době potřebujeme silného vůdce," dodal.

Tagy: Sýrie Bašár Asad volby

Zdroje: ČTK