Slovenská vláda chce zakázat export pitné vody

- Aktuality autor: Michal Polák

Slovenská vláda dnes přišla se zajímavým opatřením, jak zabránit nedostatku pitné vody na Slovensku. Navrhuje v ústavě zakázat vývoz pitné vody do zahraničí. Tímto krokem chce vláda sociálních demokratů (Směr-SD) chránit slovenskou vodu coby strategickou surovinu. Opozice nařkla kabinet z populismu.

Pitná voda (ilustrační fotografie)

Pitná voda (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Debatu ohledně zákazu vývozu pitné, geotermální a minerální vody prostřednictvím potrubí nebo cisteren odstartovala novela zákona, který má upravit podmínky obchodování s touto komoditou. 

Podle opozice si vláda zákonem, který dnes v prvním čtení schválil parlament, chtěla připravit podmínky pro umožnění vývozu pitné vody do zahraničí. Premiér Fico i ministr životního prostředí Peter Žiga to popřeli a v reakci na kritiku oznámili návrh na změnu ústavy. 

"Poprvé povyšujeme vodu na strategickou surovinu. Přijdeme s novelou ústavy a zakážeme vývoz vody do zahraničí," prohlásil ve sněmovně Žiga. Dodal, že v současnosti není tato oblast podnikání regulována. V minulosti se prý objevily pokusy o vývoz pitné vody ze Slovenska do Polska nebo do Maďarska. 

Slovensko má obrovské zásoby podzemní vody

Slovensko má značné zásoby podzemní vody, z nichž využívá jen zlomek. Rozsáhlá zásobárna pitné vody je v povodí Dunaje na Žitném ostrově na jihu země, který je podle dostupných informací největším říčným ostrovem v Evropě. 

Na prosazení zákazu vývozu pitné, geotermální a minerální vody v ústavě s výjimkou humanitárních katastrof bude Směr-SD potřebovat hlasy opozice nebo nezařazených zákonodárců. Sociální demokraté mají s 83 poslanci ve 150členné sněmovně sice pohodlnou většinu, k prosazení ústavního zákona je ale potřeba souhlas alespoň 90 poslanců. Opatření by se také nevztahovalo na výrobce minerálek. 

Ústava není trhací kalendář

Někteří poslanci opozice iniciativu vlády odmítli. "Vypadá to velmi populisticky. Nemyslím si, že ústava je trhací kalendář," poznamenal poslanec strany Most-Híd Gabriel Csicsai. Zástupci opozice také tvrdili, že pro ochranu pitné vody před vývozem do zahraničí by stačilo upravit text projednávaného návrhu zákona. 

Tagy: Slovensko populismus export Směr-SD pitná voda

Zdroje: ČTK