Severokorejský režim má drony částečně vyrobené v Česku

- Aktuality autor: Alina Holušová

Expertiza jihokorejského ministerstva obrany potvrdila, že tři bezpilotní letouny spadlé před měsícem v Jižní Koreji vzlétly z KLDR, což se také předpokládalo. Zajímavé je ovšem zjištění, že některé součástky dronů byly vyrobeny v České republice.  

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Jde o letadla, která Jihokorejci objevili během dvou týdnů na přelomu března a dubna na třech různých místech blízko hranic mezi oběma korejskými státy. Ministerstvo podle agentury Reuters uvedlo, že nalezené aparáty analyzovali jihokorejští a američtí odborníci. Podle naprogramování palubních přístrojů zjistili, že se stroje měly vrátit do KLDR. 

Jeden z letounů se našel brzy po tříhodinové dělostřelecké přestřelce mezi Severem a Jihem ve vodách kolem sporné námořní hranice. Severní Korea v poslední březnový den vypálila v rámci vojenského cvičení 500 granátů směrem do jihokorejských vod a Jižní Korea na to reagovala odpálením 300 dělostřeleckých granátů. 

Jihokorejské ministerstvo obrany už v dubnu uvedlo, že některé části objevených strojů byly vyrobeny v Číně, v Japonsku, v České republice a ve Spojených státech. Žádné další podrobnosti ale nesdělilo. 

Tagy: Česko Severní Korea KLDR ČR Jižní Korea dron bezpilotní letoun

Zdroje: ČTK