SANEP: Volby by vyhrála ČSSD, Zemanova SPO boduje

- Aktuality autor: red

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhráli sociální demokraté se zvyšujícím se náskokem před ODS. V dolní parlamentní komoře by usedli i zástupci TOP 09 a KSČM.

Vyplývá to z internetového průzkumu společnosti SANEP z přelomu prosince a ledna. Lidovci by zůstali těsně pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny, přičemž statistickou chybu uvádí SANEP v rozmezí plus minus 1,5 procenta. 

ČSSD by získala 27,5 procenta hlasů a jako jediná strana si oproti předchozímu průzkumu polepšila.

ODS si během měsíce pohoršila o 0,6 procentního bodu a nyní by ji volilo 23 procent lidí. Pokles podpory ODS potvrdil i prosincový výzkum agentury Median - tam byl ovšem výraznější. Na třetím místě by skončila TOP 09 se ziskem 12,9 procenta následovaná komunisty s 11 procenty. 

Lidovcům by pro získání pětiprocentní hranice scházely dvě desetiny procenta. Do sněmovny by se nedostala ani Strana zelených, která by podle průzkumu získala 2,4 procenta hlasů, a zůstala tak i za novými politickými stranami.

Například nově vzniklá Strana práv občanů, která je napojena na bývalého premiéra a předsedu ČSSD Miloše Zemana, by podle průzkumu dostala 3,3 procenta stranických preferencí. Strana Věci veřejné si získala sympatie 3,5 procenta účastníků průzkumu. Stranické preference ale odhalují nálady a pocity jak voličů, tak i nevoličů a nerozhodnutých. 

V případě teoretického převedení voličských hlasů na poslanecké mandáty by sociální demokraté získali 74 mandátů a občanští demokraté 60. Strana TOP 09 by měla k dispozici 34 křesel a komunisté 32. Statistická odchylka je přitom plus minus dva mandáty. 

Internetového průzkumu se ve dnech 22. prosince až 4. ledna zúčastnilo 12105 dotázaných ve věku 18 až 69 let.

Tagy: ČSSD zeman pruzkum sanep

Zdroje: ČTK