Regionální ČSSD chce Vlčka nadále za svého šéfa

- Aktuality autor: red

Sociální demokraté v Olomouckém kraji zatím odchod Miloslava Vlčka z čela krajské organizace nechtějí. Část z nich řekla, že by měl jejich šéfem zůstat a jeho odchod žádat nebudou.

Miloslav Vlček ve čtvrtek oznámil rozhodnutí rezignovat na funkce ve sněmovně a vzdát se kandidatury ve volbách. V pátek večer bude situaci po jeho kroku řešit mimořádné jednání krajského předsednictva v Kojetíně. 

Místopředseda krajského výboru a poslanec Pavel Němec označil Vlčkovo rozhodnutí za nešťastné. Může podle něj stranu ve volbách poškodit už jen proto, že budou kandidátce chybět známé tváře.

"Rozhodně si myslím, že by měl zůstat v čele krajského výkonného výboru, protože to nesouvisí s kauzami, o kterých se možná nakonec ukáže, že vůbec nebudou pravdivé," řekl Němec. V regionu nevidí nikoho, kdo by mohl Vlčka kvalifikovaně zastoupit. "Pokud přijde s tím, že odstupuje, tak já budu první, kdo mu to bude vymlouvat, protože si myslím, že by tu funkci pokládat neměl," doplnil Němec. 

Vlčkův odchod z čela krajského výboru nyní nežádají ani další místopředsedové. "Určitě by měl zůstat, protože pro Olomouc udělal hodně, a to má svoji váhu. Ale je to můj osobní názor," uvedl olomoucký zastupitel Antonín Křeček.

Podle Václava Zatloukala z Přerova bude případné Vlčkovo odstoupení z čela krajského výboru pouze jeho osobním rozhodnutím. "Já o to rozhodně nebudu usilovat. To záleží na něm, je to jeho osobní věc," uvedl. 

Místostarostka Prostějova Alena Rašková se zatím k jednání o Vlčkově případnému odchodu vyjadřovat nechtěla. "Pořád ještě se mi zdá neskutečné, jak rychlý průběh mělo to, co se odehrálo v posledních 14 dnech, takže těžko se k tomu vyjádřit," uvedla. Situaci nechtěl komentovat ani poslanec Jiří Krátký. 

Vlček se rozhodl odstoupit vůli medializovaným kauzám spojeným s dotacemi a půjčkami. Jeho bývalému poradci Petru Vrtalovi totiž poslanci schválili 25 milionů korun na neziskové sportovní centrum, peníze ale skončily v luxusním hotelu, který je nyní na prodej.

Vlček prý poslance osobně přesvědčoval, aby dotaci schválili. V minulosti si prý také půjčoval peníze od svého bývalého asistenta Zdeňka Klapky. O jednu z půjček se s ním dodnes soudí. Splátku přes milion korun mu Vlček navíc vrátil v hotovosti, což odporuje zákonu. 

Do čela kandidátky ČSSD v Olomouckém kraji pro květnové sněmovní volby se po Vlčkově rozhodnutí posune Roman Váňa. Po úmrtí poslance Jindřicha Valoucha se na listině jedná už o druhou změnu.

Tagy: ČSSD Olomouc šéf

Zdroje: ČTK