NATO chce začít afghánské vládě předávat kontrolu nad zemí

- Aktuality autor: red

Severoatlantická aliance chce začít předávat odpovědnost za Afghánistán tamní vládě už letos. Řekl to na schůzce ministrů zahraničí členských zemí aliance v Tallinnu její generální tajemník Anders Fogh Rasmussen.

Rasmussen dodal, že ministři se shodli na přístupu k této záležitosti a na podmínkách, za jakých se toto předávání bude uskutečňovat. 

"Shodli jsme se na přístupu, který umožní zahájit přechodné období. Teď máme plán cesty k přechodu," řekl Rasmussen na závěr dvoudenního jednání. 

Situace v Afghánistánu byla hlavním bodem jeho pátečního pořadu. Diskuse se vedle ministrů členských zemí aliance, včetně českého ministra Jana Kohouta, zúčastnili i zástupci 18 zemí, které se vedle NATO podílejí na mezinárodních silách v Afghánistánu, a také afghánský ministr Zalmáj Rasúl. 

Podle agentury AP na schůzce zřejmě nebyla vyřešena otázka posílení sboru cvičitelů afghánských sil, v němž podle NATO chybí 450 mužů. Tento problém měl být podle předchozích zpráv jedním z hlavních bodů jednání ministrů o Afghánistánu. 

Podmínky zahájení období přechodu, na nichž se ministři dohodli, šéf NATO neupřesnil. Řekl, že plán předávání kontroly kábulské vládě má podpořit mezinárodní konference, jež se bude konat v červenci v Kábulu, a vrcholná schůzka NATO v listopadu. 

Podle agentury AP musí být proces předávání odpovědnosti v běhu do léta příštího roku, kdy se podle amerického prezidenta Baracka Obamy mají začít z Afghánistánu stahovat americké jednotky. 

Jednotky Spojených států a síly NATO a některých dalších zemí se v Afghánistánu snaží zabránit jeho opětnému ovládnutí extremistickým hnutím Taliban, jehož povstání nabylo v posledních měsících na síle. 

"Naše cíle pro rok 2010 jsou jasné: převzít iniciativu proti vzbouřencům, pomoci afghánské vládě uplatnit její svrchovanost a začít letos předávat odpovědnost za Afghánistán Afgháncům," řekl Rasmussen. Varoval ale, že to nebude snadné ani rychlé, a ujistil, že aliance neodejde, dokud své poslání nesplní. "Nebude žádný úprk k východu," řekl. 

Rasmussen se při zahájení jednání snažil čelit skepsi nad vyhlídkami afghánské operace, když řekl, že letos se bude situace stále víc obracet ve prospěch mezinárodních a afghánských vládních sil. 

Na tiskové konferenci po jednání se podobně vyslovila i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. "Věříme, že při dostatečné pozornosti, tréninku a poradenství jsou Afghánci dokonale schopni bránit se proti povstalcům," řekla. I ona ale - s poukazem na Irák - řekla, že to nebude "hladká plavba".

Tagy: Afghánistán Vláda kontrola NATO

Zdroje: ČTK