Ředitele ČRo Rada po dvou kolech nevybrala

- Aktuality autor: red

Rada Českého rozhlasu ani ve druhém kole první volby nezvolila nového generálního ředitele Českého rozhlasu (ČRo). Pro zvolení bylo potřeba šest hlasů z devíti. Současný prozatímní ředitel veřejnoprávního rádia Peter Duhan obdržel pět hlasů a ředitelka zpravodajských stanic ČRo Hana Hikelová tři hlasy.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Rada může vypsat druhou volbu s týmiž kandidáty. Ta se musí uskutečnit do deseti pracovních dnů. O dalším postupu rada rozhodne po přestávce.

Radě se dnes představili tři kandidáti, vedle Duhana a Hikelové také Petr Matoulek, který v minulosti působil například v soukromém Rádiu Černá Hora. Ten ale do druhého kola volby nepostoupil.

Duhan plánuje reorganizaci

Současný prozatímní šéf rozhlasu ve svém vystoupení například přislíbil rozsáhlou reorganizaci Českého rozhlasu, a to jak v rámci vnitřního fungování, tak u jednotlivých stanic. Vzniknout by podle něj měly čtyři hlavní stanice. Organizačně by podle Duhana měl ČRo mít tři sekce, z nichž každá by měla tři centra. První sekce by se zaměřila na programové vysílání, druhá na strategickou podporu a strategický rozvoj a třetí na ekonomické záležitosti. Doplnil, že v rámci restrukturalizace by se snížil počet zaměstnanců, a to i ve vedení. Ze současných zhruba 1500 by do roku 2015 měl klesnout na 1100.

Personální audit slibuje také Hikelová. Na jeho základě by chtěla připravit reorganizaci. V oblasti programu je podle ní nutné stavět na zpravodajství, kultuře a vzdělávání. Největší rezervy vidí v současnosti ve vzdělávání, kde se rozhlas nezaměřuje na problémy současnosti. V oblasti zpravodajství by podle Hikelové bylo potřeba nastavit jednotné standardy a centralizovat jej, ale ne příliš rychle, protože to by způsobilo mnoho problémů. Pokud jde o finanční záležitosti, je podle Hikelové nutné revidovat nynější smlouvy. Ušetřit je možné také na vysílání na středních vlnách, uvedla.

Volba měla proběhnout už na jaře

Původně měla rada volit nového ředitele již na jaře. Po úmrtí radního Ladislava Jíši však neměla dostatek členů, musela proto volbu přerušit. Poté, co sněmovna zvolila na svém červnovém zasedání čtyři nově členy rady, a jejich počet se tak zvýšil na devět, může se volba uskutečnit. ČRo od loňského března dočasně vede Peter Duhan. Rada po rezignaci předchozího generálního ředitele Richarda Medka nominovala šest kandidátů, kteří loni v květnu předložili své projekty. Na letošním únorovém zasedání pak zúžila počet kandidátů na tři.

Tagy: rozhlas rada volba

Zdroje: ČTK