NATO převzalo kontrolu nad kosovskou hranicí

- Aktuality autor: red

Američtí a francouzští vojáci mírových sil KFOR dnes převzali kontrolu nad dvěma celnicemi na hranicích Kosova se Srbskem poté, co na ně zápalnými lahvemi zaútočili místní Srbové z Kosova. Česká republika označila incidenty na severu Kosova za politováníhodné.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Hranicí mohou projíždět jen malá vozidla, protože celní stanoviště jsou značně poškozena a každé vozidlo vojáci kontrolují, zda nepřeváží zbraně.

Celnici napadl dvousethlavý dav

Napětí mezi kosovskými Albánci a Srby na severu Kosova po období relativního klidu ve středu opět přerostlo v násilí. Dav asi 200 Srbů napadl celnici, zapálil ji a při incidentu byl zabit kosovský policista. Když maskovaní Srbové zaútočili, policisté ze zemí Evropské unie podle srbské televize naskákali do svých vozů a ujeli.

K incidentu došlo poté, co kosovské ministerstvo vnitra rozmístilo v severní části země obývané Srby zesílené policejní hlídky, které prý měly zajistit přísnější kontrolu na dvou problematických hraničních přechodech se Srbskem. Na bezpečnost celnic do té doby dohlíželi místní srbští policisté pod patronací EU. To ale chtěl kosovský premiér Hashim Thaçi změnit. Později byla akce odvolána, ale hněv Srbů se už odvrátit nepodařilo.
Stažení kosovské policie je výsledkem dohody mezi Prištinou, Bělehradem a jednotkami KFOR, uvedla agentura Tanjug. Kosovští policisté nejdříve opustili okolí města Leposavić a poté přechod Brnjak. Podle médií začali Srbové odstraňovat barikády, kterými postup kosovské policie blokovali.

Česká republika ani EU s opatřením nesouhlasí

"Přijímání jednostranných opatření, navíc bez předchozí konzultace s představiteli mezinárodních orgánů, jde proti duchu započatého dialogu mezi Srbskem a Kosovem," uvedlo české ministerstvo zahraničí. Zdůraznilo, že sporné otázky mezi Bělehradem a Prištinou musí řešit výhradně diplomatická jednání.

V podobném duchu se již v úterý vyjádřila Evropská unie. Zvláštní vyslanec EU v Prištině Fernando Gentilini uvedl, že kosovská operace nepřinesla užitek, nebyla provedena po konzultaci s mezinárodním společenstvím a EU ji neschvaluje.

Kosovo okamžitě obvinilo Srbsko, že stojí v pozadí incidentu. Srbský prezident Boris Tadić ale řekl, že konflikt vyprovokovali "chuligáni", a vyzval kosovské Srby, aby se nenechali vyprovokovat a neztráceli klid.

Bylo to už podruhé, co dav rozhořčených kosovských Srbů napadl sporné hraniční posty. Poprvé se tak stalo hned poté, co Kosovo jednostranně vyhlásilo nezávislost před třemi roky.

Tagy: EU hranice incident NATO Kosovo

Zdroje: ČTK