Ředitel ČEZ dočasně odvolal šéfa vymahačů

- Aktuality autor: red

Ředitel firmy ČEZ Martin Roman dočasně odvolal z funkce šéfa kontroverzního útvaru kontrolorů Karla Vaniše. Chce prošetřit, proč měl Vaniš při pracovním výjezdu zbraň.

Informoval o tom mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Tři desítky pracovníků oddělení netechnických ztrát (NTZ) jsou od roku 2008 obviněni z vydírání odběratelů elektřiny a čelí kritice kvůli metodám své práce. 

Podle mluvčího měl Vaniš u sebe soukromou, legálně drženou zbraň při jednom z pracovních výjezdů v roce 2006.

Ředitel Roman se o tom prý dověděl až dnes. Ještě na středeční tiskové konferenci Vaniše i jeho podřízené hájil s tím, že při kontrolách mnohdy riskují své životy. Do ukončení šetření bude Vaniš vykonávat kancelářskou práci a nebude se účastnit výjezdů do terénu.

Roman ve firmě také zřídil speciální tým, který má dohlížet na "problematiku řešení netechnických ztrát" a znovu prověřit postupy oddělení NTZ. Členy týmu jsou bezpečnostní ředitel ČEZ Daniel Rous, ředitel právního útvaru Juraj Szabó a ředitel útvaru interního auditu Petr Vobořil. 

S ředitelem firmy se ve čtvrtek setkal první náměstek ministra vnitra Jiří Komorous. Podle mluvčí resortu Jany Malíkové po schůzce Komorous konstatoval, že současné metody kontrolorů ČEZ jsou v souladu se zákonem.

Strana Suverenita v úterý médiím poskytla videozáznamy, na kterých se pracovníci ČEZ mimo jiné cvičí ve střelbě. Další video zachycovalo sebevraždu muže, který se zastřelil, když ho navštívili kontroloři. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) plánuje podat na zaměstanance ČEZ návrh na obžalobu kvůli vydírání odběratelů.

Videozáznamy, jež policie při vyšetřování zabavila, zachycují zaměstnance, kteří se v roce 2005 při třídenním výcviku v Náměšti nad Oslavou učili střílet, slaňovat či bránit se útokům psů. Další záběry ukazují členy odboru na kurzu přežití z roku 2006, kde například zabíjeli slepice.

Tagy: mafie ČEZ výcvik

Zdroje: ČTK