Fischer hájil stažení zákona, za něž byl kritizován Bursíkem

- Aktuality autor: red

Premiér Jan Fischer ve čtvrtek před poslanci opět obhajoval postup vlády při stažení návrhu novely horního zákona ze sněmovny. Předloha by usnadnila odpis uhlí pod severočeskými obcemi.

Krok vlády ostře kritizoval poslanec Strany zelených Martin Bursík, připomněl třeba vazby těžební firmy Czech Coal na Fischerova poradce Vladimíra Mlynáře.

Fischer při sněmovních interpelacích řekl, že předsedu dozorčí rady Czech Coal Jana Dobrovského zná i on. "Pro své tvrzení nepředložil (Bursík) jediný relevantní argument. Postup vlády byl zcela standardní a já ani moji spolupracovníci jsme do jeho průběhu nijak nezasahovali. Naznačování, že jako premiér podléhám vlivu těžařských společností, protože můj poradce se zná s předsedou dozorčí rady jedné ze společností, je absurdní a prázdné," uvedl Fischer.

Bursíkova tvrzení označil za pomluvu a lež. Exministr tím podle předsedy vlády do značné míry znemožnil věcnou debatu o horním zákoně.

Fischer odpovídal na Bursíkovy otázky, podle exministra životního prostředí bylo stažení návrhu nestandardní. Již dříve prohlásil, že vláda podlehla uhelné lobby a věc by mohla nasvědčovat korupčnímu jednání.

Návrh na stažení předložil podle premiéra ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. "Já ani nikdo z mých spolupracovníků se na tom nepodílel," zdůraznil. Dodal, že návrh podpořili všichni přítomní ministři kromě ministra životního prostředí Jana Dusíka.

Bursík zpochybnil to, že návrh na stažení dalo ministerstvo průmyslu a obchodu, když předlohu poslalo do sněmovny ministerstvo životního prostředí. Bylo to v době, kdy je Bursík vedl.

odle Fischera poukázal Tošovský na kompetenční zákon. Návrh zdůvodnil tím, že sněmovna předlohu nikdy neprojednala, a úřednická vláda dala najevo, že takové návrhy stáhne. Nejprve je prý nutné rozhodnout o nové státní energetické koncepci. O ní se nyní debatuje, náměty budou podle Fischera vyhodnoceny v září.

"Šlo o normální standardní postup v souladu s jednacím řádem vlády i obecnými pravidly, jimiž se řídí její jednání," řekl Fischer. Obhajoval i to, že návrh na stažení neprošel připomínkovým řízením. "Udělování výjimky je zcela běžné," řekl Fischer a přiznal, že ji dal on.

Za absurdní označil nařčení, že podléhá tlaku Dobrovského prostřednictvím Mlynáře. "I já znám pana Dobrovského, znám ho 20 let," řekl premiér. Nenechá si prý mluvit do toho, s kým se má kdy stýkat. Fischer zdůraznil, že jeho vláda o zrušení těžebních limitů nerozhodne.

Bursík ale trvá na tom, že jednací řád vlády porušen byl. Byl externí vliv zvenčí, za tím si stojím, řekl poslanec. Návrh na stažení musí být předložen všem ministrům, což se prý nestalo. V kauze média upozornila na to, že Bursík pracoval pro Mosteckou uhelnou společnost, kterou vlastní Czech Coal.

Její zástupci uvedli, že konzultace v letech 2000 až 2003 se týkaly otázek spojených se strategickým záměrem mostecké uhelné zpřístupnit zásoby hnědého uhlí za územními limity k budoucímu využití. Bursík ale tvrdí, že pro těžaře řešil možnosti spoluspalování biomasy v kotlích s uhelnými granulemi a také otázky liberalizace elektroenergetického trhu. Czech Coal prý proti němu vede diskreditační kampaň.

Tagy: sněmovna Vláda fischer bursik

Zdroje: ČTK