Rumunsko souhlasí s umístěním amerického radaru

- Aktuality autor: red

Rumunská nejvyšší rada obrany (CSAT) ve čtvrtek schválila údajný plán Spojených států rozmístit v Rumunsku pozemní prvky nového systému protiraketové obrany.

Oznámil to rumunský prezident Traian Basescu.

Má jít o "pozemní zařízení pro průzkum", čili pravděpodobně o radarové komponenty. Plán ještě musí schválit rumunský parlament, potíže se však nečekají. "Rada schválila americký návrh na zapojení Rumunska do systému protiraketového štítu," řekl Basescu.

"Bylo dohodnuto, že na rumunském území mají být jeho prvky umístěny od roku 2015," dodal. Podle hlavy rumunského státu americký návrh předpokládá zapojení Rumunska do systému zaměřeného proti "potenciálním útokům balistickými raketami nebo raketami středního doletu".

Basescu neuvedl další podrobnosti, mluvil ale o "pozemních zařízeních pro výzvědnou a sledovací činnost", což agentura DPA vykládá jako pravděpodobně radarové zařízení.

O detailech dohody mají rumunští a američtí odborníci teprve jednat. Dohodu musí také odsouhlasit rumunský parlament. Jak ale prohlásil předseda senátního výboru pro obranu Teodor Melešcanu, ani v jedné z komor se nepočítá s významnějšími problémy.

Nabídku prezidenta USA na umístění části systému tlumočila ve čtvrtek ráno prezidentu Baseskovi podle agentury AP osobně náměstkyně ministryně zahraničí pro kontrolu zbrojení a mezinárodní bezpečnost Ellen Tauscherová.

Basescu poté svolal zasedání CSAT, která nabídku přijala k dalšímu postupu. Překvapivé oznámení pravděpodobně souvisí s dosud nespecifikovanými novými plány amerického prezidenta Baracka Obamy, který upustil od původního projektu svého předchůdce umístit základny americké protiraketové obrany hlavně v Česku a Polsku.

Na českém území se přitom počítalo s radarovou základnou. Nynější náznaky americké strany mluví pouze o umístění "některých řídících prvků" nového štítu v Česku. Německá agentura DPA situaci po Baseskově oznámení interpretuje tak, že "USA chtějí po Polsku a Česku zjevně do svých nových plánů na protiraketový štít zapojit také Rumunsko".

Některé tiskové agentury vyhodnotily nekonkrétní Baseskovo prohlášení jako souhlas s umístěním "interceptorů", tedy protiraket na rumunském území. Jiné však poukazují na to, že základním prvkem Obamova "nového" štítu mělo být umístění protiraket systému Aegis na amerických lodích, pohybujících se jak po Baltu, tak po Středozemním nebo i Černém moři.

Považují proto za pravděpodobnější, že nabídka Rumunsku se týkala spíše radarových či komunikačních systémů. Podle nejnovější revize protiraketové obrany vypracované Pentagonem, která počítá se čtyřmi fázemi výstavby systému, by však antirakety SM-3 měly být do roku 2015 umístěny i na pozemní základně v jižní Evropě, do roku 2020 i v severní Evropě.

V Rumunsku původně Washington s výstavbou žádného z hlavních prvků protiraketového štítu nepočítal. Na černomořském pobřeží však USA mají už několik let svou leteckou základnu. Původní projekt Obamova předchůdce George Bushe dráždil především Rusko, které se obávalo ohrožení svého vlastního jaderného arzenálu a naznačovalo, že Washington zasahuje do jeho sféry vlivu.

Oficiálně přitom měly evropské prvky amerického systému vytvořit ochranný deštník proti případnému ohrožení ze zemí jako jsou Írán nebo Severní Korea. Basescu zdůraznil, že účast Rumunska na novém projektu není namířena proti Moskvě. "Nový systém není proti Rusku. To chci kategoricky zdůraznit, Rumunsko nebude hostitelem systému namířeného proti Rusku, ale proti jiným hrozbám," ujistil rumunský prezident.

Tagy: USA obama Rumunsko

Zdroje: ČTK