Řecko staví na hranici s Tureckem plot proti imigrantům

- Aktuality autor: Jan Pastor

Řecko dnes začalo stavět plot na hranici s Tureckem, který má zastavit příliv nelegálních přistěhovalců do Evropské unie. Jedná se o iniciativu v rámci řecko-turecké spolupráce. Sdělilo to řecké ministerstvo ochrany obyvatel citované agenturou AFP.

"Jedná se o dílo praktické a symbolické hodnoty s cílem odradit nelegální imigraci a dát na vědomí, že do Řecka nelze vstupovat, jak se komu zlíbí," prohlásil ministr ochrany obyvatel Christos Paputsis.

Dvojitý plot z ostnatého drátu má být asi 10,3 kilometru dlouhý a 2,5 metru vysoký. Bude opatřen kamerami s termovizí. Stát bude v nejrizikovějším úseku při hraniční řece Evros, která v jiných místech tvoří přirozenou bariéru. Výstavba plotu má stát kolem 5,5 milionu eur.

300 nelegálních imigrantů denně

Řecko představuje pro tisíce ilegálních přistěhovalců z Afriky a z Afghánistánu vstupní bránu do dalších zemí EU. Podle odborníků EU směřovalo loni k této hranici denně v průměru 300 nelegálních imigrantů. Třetina všech nelegálních přistěhovalců, kteří přišli loni do EU, se tam dostali právě přes Řecko. Evropská komise označila současný stav za alarmující.

Atény si již vlastní silou nedokázaly v minulých letech s proudem uprchlíků poradit a požádaly proto EU o pomoc. Hranice tak Řekům pomáhají hlídat policisté z Agentury Evropské unie pro správu vnějších hranic (Frontex).

Tagy: Řecko Turecko imigranti hranice

Zdroje: ČTK