Řecko má nového premiéra: Lukas Papadimos

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. V čele nové řecké přechodné koaliční vlády bude Lukas Papadimos, bývalý viceprezident Evropské centrální banky. Oznámil to dnes po více než čtyřhodinovém jednání šéfů politických stran prezidentský úřad.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Prezident na návrh šéfů politických stran svěřil mandát k sestavení vlády Lukasi Papadimosovi, uvádí se v prezidentském komuniké.

Nová vláda by měla složit přísahu v pátek v poledne. Jejím úkolem bude zajistit do únorových předčasných voleb zahraniční finanční pomoc a pokračovat v úsporných ekonomických opatřeních. 
Papadimos je respektovaná osobnost evropských kapitálových i finančních kruhů, není členem žádné politické strany. Má pověst muže, který neztrácí klid, což je v době, kdy silně zadlužená země nutně potřebuje určitý stupeň stability, podle expertů k nezaplacení.

Jmenování Papadimose přichází po čtyřech dnech místy až chaotického jednání mezi odstupujícím premiérem Jorgosem Papandreem a šéfem konzervativní opozice Antonisem Samarasem.Vláda by měla složit přísahu v pátek a vést zemi do únorových předčasných voleb.

Tagy: premiér Řecko

Zdroje: ČTK