Putin se setká s Barrosem, projednají energetiku a obchod

- Aktuality autor: red

Ruský premiér Vladimir Putin se společně s řadou ministrů své vlády ve čtvrtek setká v Bruselu s Evropskou komisí a jejím předsedou Josém Barrosem. Jednat se bude o ekonomice, o obchodu a možná i o lidských právech.

To je přitom oblast, v níž na Moskvu v minulosti z Evropské unie mířila často hodně kritická slova, které Rusko někdy vnímalo poněkud podrážděně.

Setkání ruských politiků v čele s Putinem se zástupci Evropské komise nejsou ničím neobvyklým. Podobné vzájemné návštěvy probíhají už řadu let; poslední se konala v únoru 2009. Čtvrteční schůzka ale bude svým způsobem výjimečná - měla by být největší v historii. Z Ruska dorazí 12 ministrů, přítomen bude i sbor komisařů.

Komise slibuje, že se při rozhovorech unijní zástupci dotknout všech možných aspektů vztahů, které mezi "sedmadvacítkou" a Moskvou existují. "Od podpory modernizačnímu procesu v Rusku přes obchod a energetiku až po hlubší technologickou spolupráci a mezinárodní vývoj," nastínila šíři plánovaných témat komise.

Otázka lidských práv

Otázkou je, zda a případně jak hlasitě bude vznesena problematika dodržování lidských práv. Rusko je v tomto směru některými unijními politiky často kritizováno.

Například Evropský parlament v půlce února kritizoval ruskou justici. Podle schváleného usnesení zákonodárců se ruský systém zdá být stále zpolitizovaný a předpojatý. Europoslanci upozornili třeba na proces s bývalým ropným magnátem Michailem Chodorkovským či na různé případy porušování lidských práv.

Komise v prohlášeních ke schůzce řekla, že vláda práva či ochrana občanských práv jsou klíčové pro takzvané partnerství pro modernizace, což je iniciativa, na níž se EU a Rusko dohodly na loňském summitu a které bude věnována značná část jednání.

Důležitý obchodní partner

Kritika směrem k Rusku zaznívala v minulosti kromě Evropského parlamentu i z dalších institucí EU včetně komise a členských zemí bloku.

Rusko je pro EU důležitým obchodním partnerem (třetí největší obchodní partner po USA a Číně) a zejména největším dodavatelem energetických surovin (ropy, ropných produktů, plynu, uranu a uhlí). Například u ropy a plynu ruské dodávky pokrývají 25 procent unijní spotřeby těchto surovin.

"Záběr plánovaných rozhovorů je známkou toho, jak moc jsou Rusko a EU na sobě závislé," podotkl šéf Evropské komise José Barroso. Využít by se podle něj měly i k přechodu do závěrečné fáze jednání o přistoupení Ruska ke Světové obchodní organizaci, což by mělo být letos završeno.

Probírat se možná bude i vývoj v Africe

Podepsány budou během schůzky dohody z oblasti energetiky, například o mechanismu včasného varování. Dá se očekávat také to, že se rozhovory dotknout cesty, kterou bude muset Rusko ujít k tomu, aby jeho obyvatelé mohli do zemí EU jezdit bez víz.

Je také možné, že se na jednáních bude probírat poslední vývoj v severní Africe a zejména v Libyi, kterou sužují masivní a krvavé nepokoje a střety vládních sil s demonstranty.

Tagy: Rusko EU

Zdroje: ČTK