Liga arabských států tlačí na Kaddáfího: Skončete násilí

- Aktuality autor: red

Liga arabských států (LAS) na úterním jednání v Káhiře zakázala Libyi účast na dalších schůzkách do té doby, než násilnosti v Libyi nebudou ukončeny. Podle prohlášení LAS, o němž dnes informovala agentura Reuters, násilnosti v této zemi jsou porušením lidských práv a norem mezinárodního práva.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle Reuters s k těm, kdo odmítají s režimem spolupracovat, dnes přiřadil blízký spolupracovník syna libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Ředitel jeho nadace Júsuf Savání rezignaci zdůvodnil tím, že nesouhlasí s použitím násilí proti účastníkům protestů.

Nadace patří Kaddáfího synovi Sajfovi Islámovi. Založil ji v roce 2009 a jako libyjský muž číslo 2 s její pomocí posiloval svůj vliv.

Návrat k jednacímu stolu až po skončení násilí

Libyjci protestují proti režimu od poloviny února. Kaddáfí proti nim poslal žoldáky a bezpečnostní složky. Srážky nepřežilo na 300 lidí, nejvíc obětí je podle ministerstva vnitra ve východolibyjských městech Banghází, Bajdá a Darna. Na protest proti tomu vypovědělo Muammarovi Kaddáfímu spolupráci mnoho členů diplomatických misí v zahraničí.

LAS Libyi nepozastavila členství. Jakmile prý Tripolis zahájí dialog s opozicí a zaručí lidem bezpečnost, bude se moci k jednacímu stolu vrátit. Arabské státy také Tripolis vyzvaly, aby přestal bránit sdělovacím prostředkům informovat o situaci a aby zajistil lékařskou pomoc všem raněným.

Úterního jednání ligy se nezúčastnil libyjský vyslanec, protože ten už v neděli oznámil, že přestává být zástupcem režimu v Tripolisu. Požádal, aby byl Kaddáfí a jemu věrní důstojníci souzeni za masové vraždy.

Tagy: kaddafi Tripolis

Zdroje: ČTK