Za pokus o vraždu policisty dostal 14,5 roku

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Za pokus o vraždu policisty uložil ve středu olomoucký krajský soud Miroslavu Sedláčkovi 14,5 roku vězení. Muž se podle obžaloby předloni v prosinci v Olomouci účastnil honičky s policií, která skončila střelbou a smrtí jeho komplice.

Policistu, který se jej pokoušel zadržet, se snažil za jízdy vystrčit z auta. 

Do vězení jej soud poslal také za útok na veřejného činitele a krádež. Muž se na místě odvolal, případem se proto bude zabývat olomoucký vrchní soud. "Žalobce požadoval obžalovaného potrestat 14,5 lety jako zvlášť nebezpečného recidivistu. Soud se s návrhem obžaloby ztotožnil v plném rozsahu," řekl soudce Eduard Ondrášek. 

Policista se bránil střelbou

Incident se odehrál v noci 18. prosince 2009. Policejní hlídka tehdy v Olomouci sledovala dva rychle jedoucí vozy, Škodu Octavii a Audi. Policisté za auty jeli po výpadovce směrem na Brno, kde se jim Sedláček s kradenou Octavií pokusil ujet. Odbočil do olomoucké části Nedvězí, tam auto otočil, zkusil do policejního vozu najet a vracel se s ním zpět na rychlostní silnici. 

Na nájezdu Sedláček Octavii odstavil a naskočil do přistaveného Audi. Do vozu se ale dostal i policista Martin Dudešek, který se za Sedláčkem rozběhl. Auto s otevřenými dveřmi u spolujezdce se rozjelo zpět k Olomouci. Sedláček při tom tloukl policistu pěstí do obličeje, nadával mu a snažil se jej vytlačit. Dudešek, jemuž hrozilo, že z auta vypadne, proto použil zbraň. Audi v tom okamžiku jelo rychlostí kolem 100 kilometrů v hodině. Řidič po střelbě zemřel, Sedláček byl zraněn na ruce a na noze. 

Policista u soudu již dříve vypověděl, že se jej podezřelý muž všemožně snažil vytlačit ven. Vnímal to jako ohrožení na životě. Oba muži na něj prý během jízdy křičeli, ať z vozu vypadne, tloukli jej a Sedláček se jej snažil vystrčit. V jednom okamžiku se mu to údajně téměř povedlo. "Měl jsem venku i ramena a držel jsem se jen rukou," uvedl policista. Z pistole prý nejprve několikrát varovně vystřelil do palubní desky. Sedláček se s ním pak začal o zbraň prát. Teprve následné výstřely zabily řidiče a Sedláčka zranily. 

Sedláček: O krádeži jsem neměl tušení

Sedláček vinu před soudem popíral. Řekl, že v noci svému příteli jen pomáhal převést auto a o krádeži údajně neměl tušení.

Tvrdil, že na policisty autem nenajížděl a Dudeška za jízdy z auta nevyhazoval. Za tragické následky incidentu podle něj naopak mohl právě policista, který ve voze vystřílel celý zásobník. Sedláčkovi, který už byl v minulosti odsouzen, hrozilo původně 12 až 15 let.

Zdroje: ČTK