Prokurátor žádá pro Chodorkovského čtrnáct let

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ruský prokurátor v pátek při soudním přelíčení v Moskvě požadoval pro bývalého šéfa ropné společnosti Jukos Michaila Chodorkovského a jeho obchodního partnera Platona Lebeděva trest vězení ve výši 14 let za praní špinavých peněz a zpronevěru.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Do navrhovaného trestu prokurátor doporučil zahrnout dobu osmi let, kterou si již oba obvinění odpykali za údajný daňový únik. Celkově by se tedy věznění obou podnikatelů prodloužilo o šest let. 

Chodorkovskij je obviněn z rozkradení obrovských objemů ropy v hodnotě mnoha miliard dolarů, což mnozí ruští právníci, ale i experti v petrochemii, označují za absurdní. Své pochyby před soudem v červnu vyslovil i ruský ministr průmyslu a obchodu Viktor Christěnko.

Politický proces a test Medveděva

Západní tisk hodnotí Chodorkovského proces jako test schopnosti nynějšího prezidenta Dmitrije Medvěděva reformovat ruskou justici a oprostit se od politických metod svého mentora a předchůdce v prezidentském křesle Vladimira Putina. 

Chodorkovskij i Lebeděv, kteří jsou ve vězení od roku 2003, svou vinu vytrvale odmítají a proces označují za zpolitizovaný. Celou kauzu, která ve svém důsledku vedla ke krachu Jukosu a převedení jeho aktiv do rukou státu, kladou kritici Kremlu do přímé souvislosti s politickými ambicemi Michaila Chodorkovského. Ropný magnát neváhal útočit na nejvyšší patra ruské politiky a podle médií byl vážným soupeřem samotného Putina. 

Parodování justice

Prokurátor Valerij Lachtin politický kontext procesu vyloučil. Prohlásil, že vůči Chodorkovskému není předpojatý a názor na jeho skutky si učinil výhradně na základě předložených důkazů. Za podobné činy podle něj v předních zemích Evropy a v USA vězní obviněné na "přirozených a spravedlivých" dvacet a více let. 

První trest, který si Chodorkovskij a Lebeděv odpykávají od roku 2003, odsouzeným vyprší příští rok v říjnu. Pokud by soud požadavku obžaloby vyhověl, byli by ve vězení do roku 2017. 

Chodorkovského obhájci stanovisko prokurátora označili za parodování justice a politickou demonstraci. Podle ruských médií potrvá týdny, než soud vynese svůj verdikt.

Tagy: soud Rusko Moskva chodorkovskij

Zdroje: ČTK