Británie: Katolický kněz dostal za zneužívání dětí 21 let

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Soud v Birminghamu v pátek poslal na 21 let do vězení bývalého katolického kněze za zneužívání mladistvých, kterého se dopustil v letech 1959 až 1983. Oznámila to agentura Reuters.

Třiasedmdesátiletý James Robinson původně před spravedlností utekl do Spojených států, odkud byl minulý rok vydán do Británie. 

Soudce Patrick Thomas označil odsouzeného za manipulativního člověka, který neváhal zneužít svého postavení a důvěry mladých chlapců. "Prohřešky, kterých jste se dopustil, jsou obzvláště zvrhlé a způsobily (poškozeným osobám) rozsáhlou újmu s dlouhotrvajícími - a můžeme jen doufat že ne s trvalými - následky," uvedl soudce. 

Robinson uprchl do USA už v roce 1985, loni byl vydán zpět

Soud Robinsona uznal vinným z celkem 21 případů obtěžování. Bývalý kněz, který dříve pracoval také jako boxer nebo kovář, všechna obvinění popírá. 

Robinson uprchl v roce 1985 do Spojených států poté, co proti němu byla vznesena první obvinění. Odtud se i přes naléhání katolické církve odmítal vrátit. Minulý rok byl vydán zpět do vlasti na žádost britských úřadů. 

Jeho případ se dostal do popředí zájmu během nedávné návštěvy papeže Benedikta XVI. v Británii, kdy na něj upozorňovala americká organizace Snap, která hájí práva obětí sexuálního obtěžování kněžími. Sdružení také vyzývalo možné další oběti, aby se přihlásily a svědčily proti Robinsonovi.

Tagy: soud kněz zneužití

Zdroje: ČTK