Proč letěl John do Ostravy vrtulníkem? Nečas chce vysvětlení

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Předseda vlády Petr Nečas bude po ministru vnitra Radku Johnovi (VV) a policejním prezidentovi Oldřichu Martinů žádat vysvětlení, proč v době vládních škrtů letěli na sobotní ocenění policistů a civilistů do Krnova a Ostravy vrtulníkem.

Nečas to řekl v neděli. Podle mluvčího ministerstva vnitra Jiřího Reichla jen využili pravidelných cvičných letů. 

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale Johna zkritizoval. Ministr podle něj využívá vrtulník v situaci, kdy policie nemá ani na benzin. 

Nečas: Symbolicky to působí špatně

Ministr a policejní prezident v sobotu ocenili policisty a obyvatele Krnova, kteří zasáhli proti ozbrojenému lupiči, jenž předminulý týden s pistolí a granáty přepadl místní směnárnu. Policistům a dalším lidem se pachatele podařilo zneškodnit. Lupič při zásahu policie zemřel, zraněni byli čtyři policisté a další dva lidé.

Rozruch způsobilo to, že v době vládních škrtů a úspor přiletěli představitelé vnitra a policie na akci vrtulníkem. "Předpokládám, že mají přesvědčivé argumenty," řekl Nečas. Náklady nemusí být astronomické, ale především symbolicky to podle premiéra působí "nesmírně špatně". 

Podle ministerstva ale John a policejní prezident jen využili pravidelných cvičných letů. "Při plánování této cesty policejní prezident nabídl ministrovi možnost využít cvičného letu, který musí piloti absolvovat v pravidelných intervalech," uvedl mluvčí. 

Až budou mít policisté na benzin, ať létá vrtulníkem

"Ministr vnitra by měl nejprve zajistit prostředky pro to, aby policisté mohli jezdit auty a teprve poté, až těchto peněz bude dost, by měl létat vrtulníkem," uvedl Sobotka. ČSSD už v pátek Johna vyzvala k rezignaci s tím, že jde o nejméně transparentního ministra. 

Kritiku za využívání vrtulníku si v minulosti vysloužil i tehdejší předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se pravidelně nechával letecky přepravovat mezi Prahou i Ostravou. Zaorálek tehdy argumentoval tím, že nešlo o soukromé, ale pracovní cesty. Nařčení ze zneužití armádní letky čelil někdejší premiér Mirek Topolánek. Služební let do Bulharska prý využil k soukromému mezipřistání v Rakousku.

Tagy: vrtulník letani

Zdroje: ČTK